2011-02-20 (PAP) - Tysiąc osób wzięło udział w "Marszu zwycięstwa" zorganizowanym w niedzielę w Poznaniu z okazji 92. rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze, który potwierdził zdobycze Powstania Wielkopolskiego. Marsz zorganizowało stowarzyszenie kibiców Lecha - "Wiara Lecha". Uczestnicy zebrali się na Starym Rynku, skąd przemaszerowali ulicami Paderewskiego, Ratajczaka pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie zapalili pochodnie, złożyli kwiaty i odśpiewali hymn narodowy.
"Mamy nadzieje, że tą naszą akcją przypomnieliśmy chlubne chwile wielkopolskiej i polskiej historii" - przemówił na zakończenie marszu Mariusz Wiśniewski z „Wiary Lecha”.
Po marszu większość zebranych udała się na Stadion Miejski w Poznaniu, gdzie został rozegrany mecz ćwierćfinałowy Pucharu Polski pomiędzy Lechem Poznań a warszawską Polonią.
Marsz zorganizowano w kilka dni po rocznicy Rozejmu w Trewirze. 16 lutego 1919 został podpisany układ przedłużający rozejm między państwami Ententy a Niemcami, który objął również front wielkopolski. Jednocześnie Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone.
W marszu wziął udział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
"Zostałem zaproszony do udziału. Moim zdaniem jest to znaczący wkład w propagowanie Powstania Wielkopolskiego. Wzięło w nim udział wielu młodych ludzi i ta historia Powstania nie będzie dla nich anonimowa. Historii i patriotyzmu trzeba uczyć w każdy sposób" - powiedział PAP Woźniak.
O inicjatywie kibiców z uznaniem wypowiedział się obecny pod pomnikiem Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Stanisław Barłóg.
"Jest to bardzo pozytywna inicjatywa. Najważniejsze, że młodzi ludzie o tamtych wydarzeniach pamiętają i to, że jest ich wielokrotnie więcej niż podczas oficjalnych uroczystości" - powiedział PAP Barłóg.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu; było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.
Za koniec Powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 r. (PAP)
kpr/ abr/