Holokaust

27.03.2017

Marsz Żywych z udziałem ocalonych i ministrów edukacji

Kilkudziesięciu ocalonych z Zagłady oraz ministrowie edukacji z kilkunastu krajów będą towarzyszyli żydowskiej i polskiej młodzieży w tegorocznym Marszu Żywych, który odbędzie się 24 kwietnia – poinformował wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk.

Uczestniczy Marszu przejdą z byłego niemieckiego obozu Auschwitz przed pomnik ofiar w byłym obozie Birkenau, by upamiętnić ofiary Holokaustu.

„W Marszu Żywych weźmie udział kilkunastu ministrów edukacji. Organizatorzy (międzynarodowa organizacja Marsz Żywych – PAP) poinformowali nas, że skierowali zaproszenie m.in. do szefowej polskiego resortu edukacji Anny Zalewskiej” – powiedział Kacorzyk.

W wydarzeniu weźmie udział kilka tysięcy osób, głównie młodych Żydów z kilkudziesięciu krajów, a także polscy uczniowie. W trzykilometrową trasę tradycyjnie wyruszą wczesnym popołudniem spod bramy "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. Sygnałem do wymarszu będzie dźwięk szofaru. To barani róg używany przez Żydów podczas wydarzeń religijnych. Jego dźwięk oznacza wezwanie do nawrócenia się i symbolizuje zwycięstwo nad złem.

Główna ceremonia, podczas której oddany zostanie hołd ofiarom oraz ocalonym z Zagłady, odbędzie się przy pomniku, stojącym między ruinami dwóch największych komór gazowych w byłym obozie Birkenau. Zapalonych zostanie sześć pochodni. W ten sposób m.in. upamiętnione zostaną ofiary Holokaustu, uhonorowani Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, którzy ratowali Żydów, a także ocaleni z Zagłady.

Marsz Żywych tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają także historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata. Przemarsz między byłymi obozami w Yom Ha-Szoa jest kulminacją projektu.

Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W Marszach szli m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań. Według szacunków organizatorów dotychczas uczestniczyło w nich ponad 230 tys. uczestników z 52 krajów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 2017 r. przypada 75. rocznica rozpoczęcia masowej zagłady Żydów w niemieckim obozie Auschwitz, a także utworzenia w nim obozu kobiecego. (PAP)

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL