Pamiątki z okresu stanu wojennego oraz strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., w tym bluzkę sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych Aliny Pienkowskiej, przekazał w piątek na rzecz Europejskiej Centrum Solidarności, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
"Alina w czasie strajku była w tej bluzce i na rozmowach z rządem. Bardzo lubiła tę bluzkę" - powiedział dziennikarzom Borusewicz prezentując swoje dary przekazywane ECS.
Zmarła w 2002 roku Alina Pienkowska była żoną Borusewicza. Działała w opozycji antykomunistycznej, organizowała Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, w sierpniu 1980 r. uczestniczyła w historycznym strajku w Stoczni Gdańskiej.
Inne pamiątki, które przekazał Borusewicz ECS, to: T-shirt z napisem Solidarność z sierpniowego strajku oraz tabliczka z domu przy ul. Ojcowskiej 73 w Gdańsku, gdzie mieszkał Bogdan Felski jeden z inicjatorów strajku. Pod tym adresem odbywały się potajemne spotkania Borusewicza ze stoczniowcami, którzy mieli za zadanie wywołać protest.
Z późniejszego okresu pochodzą: drewniany krzyż z napisem Solidarność wykonany przez jednego z działaczy "S" w obozie internowania w Strzebielinku (Pomorskie), metalowe kolce do przebijania opon aut milicyjnych użyte podczas manifestacji 31 sierpnia 1982 r. na Alei Zwycięstwa w Gdańsku, łom Służby Bezpieczeństwa do wyważania drzwi, radio do odbioru fal Radia Wolna Europa oraz nadajnik radiowy, którym nadawano audycje Radia Solidarność.
"Takich nadajników wykonano w Gdańsku ok. 50-60, konstrukcja była z Poznania, sygnał był odbierany w obszarze dwóch kilometrów. Żal mi się tego wszystkiego pozbywać, ale jednak nadszedł czas, żeby przekazywać te rzeczy" - wyjaśnił Borusewicz, który był jednym z liderów opozycji antykomunistycznej w PRL.
Pamiątki od marszałka Senatu odebrał dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.
„Czuję radość i trochę melancholii, ponieważ za kilka tygodni otwieramy wystawę. Od wielu lat ECS ubiega się o tak ważne pamiątki, dokumenty, wręcz relikwia tej rewolucji. I rośnie do nas zaufanie, bo ludzie widzą budynek i przekazują nam różne pamiątki" - powiedział Kerski.
Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności, zlokalizowanego przy Pomniku Poległych Stoczniowców, zaplanowano w dniach 30 i 31 sierpnia. Budowa placówki trwa od jesieni 2010 roku.
Oprócz wystawy stałej, pokazującej historię Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, w ECS będą także: archiwum, sala wielofunkcyjna dla 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy. (PAP)
rop/ abe/