Katyń

08.05.2018

Marszałek Senatu do Polonii w USA: oznaki pamięci o Zbrodni Katyńskiej są dla Polaków świętością

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/R. Pietruszka Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/R. Pietruszka

Wszystkie oznaki pamięci o Zbrodni Katyńskiej są dla nas Polaków świętością i jednym z tych znaków, które na całym świecie jednoczą nas bez względu na różnice – napisał marszałek Senatu Stanisław Karczewski, w liście skierowanym do Polonii amerykańskiej

List został napisany do prezesów i członków polskich i polonijnych organizacji w Stanach Zjednoczonych w związku z informacją o planach usunięcia Pomnika Katyńskiego z Katyn Forest Memorial Plaza w Jersey City.

Karczewski w liście podkreślił, że jako marszałek Senatu i opiekun Polonii przyjął z wielkim bólem wiadomość o planach usunięcia Pomnika Katyńskiego z Katyn Forest Memorial Plaza.

"Jako marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej i opiekun Polonii przyjąłem z wielkim bólem wiadomość o planach usunięcia Pomnika Katyńskiego z Katyn Forest Memorial Plaza, z miejsca przyznanego na jego lokalizację na mocy decyzji Rady miasta Jersey City z 12 kwietnia 1989 roku" - napisał.

Karczewski przypomniał, że "pomnik został ufundowany przez Polonię, aby uczcić pamięć oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej bestialsko zamordowanych strzałem w tył głowy przez sowieckie NKWD". „Rosjanie zbrodni tej dokonali po to, aby pozbawić nasz naród elity przywódczej - wojskowej i cywilnej” – podkreślił.

Poprosił w związku z tym Polonię w USA, aby podjęła "wspólnie zdecydowane działania na rzecz zachowania pomnika w formie i miejscu, w jakim został wzniesiony".

"Jesteśmy winni oficerom polskim, którzy oddali życie za wierność Polsce, aby stanąć na straży ich godności i pamięci. Ofiara ich życia jest dla nas najświętszym dziedzictwem i zobowiązaniem do obrony honoru ofiar i honoru Polski" – oświadczył marszałek.

"Państwo Polskie pozostając w jedności z Polonią popiera wszelkie inicjatywy mające na celu obronę Pomnika Katyńskiego w Jersey City" – zapewnił Stanisław Karczewski.

Pomnik Katyński stał się przedmiotem kontrowersji z powodu decyzji burmistrza Jersey City Stevena Fulopa o usunięciu monumentu z Exchange Place, a później o przeniesieniu go w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork i New Jersey, a także władz w Warszawie.

Aktywiści polonijni planują demonstracje społeczności polsko-amerykańskiej. Zapowiedzieli też wystąpienie na drogę sądową w celu zachowania obecnej lokalizacji monumentu ku czci pomordowanych ofiar Katynia.(PAP)

nmk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL