W #Warszawa - mieście dwóch Powstań, 75 lat temu wybuchło #Powstanie w #Getto. Zdeptani #Żydzi chcieli pomścić zbrodnie Holokaustu i odzyskać nadzieję na ludzką, społeczną i narodową godność. Zginęli, ale pozostali żywi w naszej pamięci! Cześć i chwała Bohaterom - napisał na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Wcześniej z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, hołd jego bohaterom złożyli na Twitterze: Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożyli na Twitterze hołd jego bohaterom.
Kancelaria prezydenta umieściła na Twitterze wpis: "Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym! #ŁączyNasPamięć #Getto1943". Dodano także zdjęcie przedstawiające gwiazdę Dawida, a w tle ruiny getta warszawskiego.
Z kolei KPRM udostępnił na swoim profilu społecznościowym grafikę z żonkilem, który stał się symbolem wydarzeń z wiosny 1943 r.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński również zamieścił na Twitterze zdjęcie przedstawiające papierowy żonkil, podpisując je hashtagiem "#ŁączyNasPamięć".
"Dziś przypada 75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Oddajmy cześć Bohaterom! #Żonkile #GettoWarszawskie #PowstanieWGetcie" - czytamy na profilu MSWiA.
Pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu powstania. W uroczystościach uczestniczyć będą m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Głowa państwa ma również uczestniczyć w wieczornym koncercie "Łączy nas pamięć".
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.
zjt/ krap/