II wojna światowa

02.05.2015 aktualizacja 14.07.2016

Merkel: Niemcy nie zapominają o swej przeszłości

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła przed zbliżającą się 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej, że Niemcy nie zapominają o swej przeszłości, a wręcz przeciwnie, czują się odpowiedzialni za popełnione przez nazistów zbrodnie.

"Nie stawiamy końcowej kropki" - oświadczyła Merkel w cotygodniowym przesłaniu do obywateli opublikowanym w sobotę na jej stronie internetowej.

"Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności, by być czujnymi, wrażliwymi i wiedzieć, co wyrządzili innym w czasach narodowego socjalizmu i jakie długotrwałe zranienia i lęki są nadal żywe w innych krajach" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu. Dobrze to rozumiem, dlatego nie może być końcowej kropki - zapewniła, dodając, że musi o tym wiedzieć także młode pokolenie Niemców.

Merkel podkreśliła znaczenie swej wizyty w Rosji zaplanowanej na 10 maja. "Pomiędzy nami a Rosją istnieją obecnie bardzo głębokie różnice zdań dotyczące wydarzeń na Ukrainie. Pomimo to przywiązuję duże znaczenie do tego, by wspólnie z prezydentem Rosji (Władimirem Putinem) złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza (w Moskwie), aby upamiętnić w ten sposób miliony zmarłych w II wojnie światowej, za których (śmierć) odpowiedzialni są Niemcy" - oświadczyła Merkel.

Niemiecka kanclerz podkreśliła, że same obchody rocznic związanych z wojną nie wystarczą, lecz równie ważna jest wiedza o wydarzeniach z czasów wojny.

Hasło "Nigdy więcej" oznacza, że nasze ideały i wartości powinny obowiązywać w życiu codziennym - zaznaczyła Merkel. "To hańba, że nie istnieje żadna instytucja żydowska, która nie jest chroniona przez policjantów, a dotyczy to zarówno miejsc pamięci, jak i przedszkoli czy szkół" - oceniła.

Według Merkel "to nie jest w porządku, że ludzie myślący inaczej lub inaczej wyglądający narażeni są na rasizm i ekstremizm". Nigdy więcej oznacza zwalczanie "w zarodku" negatywnych zjawisk - dodała szefowa niemieckiego rządu.

W niedzielę Merkel weźmie udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau pod Monachium. 8 maja będzie uczestniczyła w uroczystym posiedzeniu Bundestagu z okazji zakończenia II wojny światowej, a swa dni później uda się do Moskwy.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL