Sylwetki powstańców styczniowych, uczestników walk z Rosjanami na ziemi słupeckiej, prezentuje okolicznościowy kalendarz wydany przez urząd miasta Słupca (woj. wielkopolskie) w 150. rocznicę wybuchu największego zrywu niepodległościowego w dziejach Polski.
W kalendarzu zamieszczono archiwalne fotografie powstańców związanych z ziemią słupecką, ich życiorysy, informacje na temat potyczek i bitew z Rosjanami. Całość uzupełniają zdjęcia eksponatów sprzed 150 lat, znajdujących się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Słupcy.
Jedną z opisanych osób jest dowódca powstańczy płk Kazimierz Mielęcki, zmarły 9 lipca 1863 r. w wyniku ran odniesionych w starciu z Rosjanami pod Pątnowem-Ślesinem (22 marca 1863 r.). Podlegający rozkazom Mielęckiego Edmund Callier napisał o nim: „Obywatel polski, właściciel dóbr w Kongresówce, syn zamożnych rodziców, mąż pięknej młodej małżonki, ojciec małych dzieci, porzucił on wszystko, aby z letargu budzącą się ojczyznę do życia powołać, aby walczyć…”.
W kalendarzu zamieszczono archiwalne fotografie powstańców związanych z ziemią słupecką, ich życiorysy, informacje na temat potyczek i bitew z Rosjanami. Całość uzupełniają zdjęcia eksponatów sprzed 150 lat, znajdujących się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Słupcy.
Mielęcki dowodził 600-osobowym oddziałem powstańców w największej bitwie z Rosjanami na ziemi słupeckiej – stoczonej 2 marca 1863 r. pod Mieczownicą. W wyniku krwawych zmagań poległo w boju ok. 100 powstańców, w tym 11 gimnazjalistów z Trzemeszna. Pochowano ich we wspólnej mogile w Mieczownicy, gdzie wzniesiono poświęcony im pomnik.
Ze Słupcą związany był także szewc Mateusz Meland, który jako ochotnik dołączył do oddziału Ludwika Mierosławskiego. Następnie walczył u boku Leona Younga de Blankenheima.
W kalendarzu przedstawiono także sylwetki: francuskiego kapitana Emile Faucheuxa, dowódcy oddziału powstańczego walczącego w rejonie Słupcy; o. Maksymiliana Tarejewo, zakonnika kapucyńskiego, kapelana powstańczego m.in. w zgrupowaniu Mielęckiego, zamordowanego przez Rosjan za pomoc powstańcom w 1864 r.; gen. Edmunda Taczanowskiego, w oddziale którego służyło wielu słupeckich ochotników oraz ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta.
Oprócz informacji na temat powstańców styczniowych z ziemi słupeckiej kalendarz prezentuje zbiory muzealne: drewniany krzyżyk zesłańca syberyjskiego, prawdopodobnie powstańca styczniowego Leona Parysa, ojca Tadeusza Parysa – burmistrza Słupcy w latach 1924-1927. W kalendarzu umieszczono także fotografię sygnałówki powstańczej – mosiężnej trąbki używanej prawdopodobnie przez oddział Pankracego Wodzińskiego, rozbity 27 lutego 1863 r. w bitwie pod Myszakowem; a także zdjęcie poplamionego krwią modlitewnika z 1861 r. należącego do rannego uczestnika bitwy pod Pyzdrami stoczonej 29 kwietnia 1863 r.
Twórcy kalendarza wyjaśniają, że wydawnictwo jest „wyrazem pamięci i hołdem dla tych wszystkich, którzy poszli walczyć o wolność Ojczyzny, oddając za nią życie”.(PAP)
wmk