Europa i świat po 1989 roku

16.08.2017

Minister edukacji gościem konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego w Baku

Minister edukacji Anna Zalewska była w środę gościem konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w Baku. W jej trakcie zapadnie decyzja dotycząca lokalizacji Jamboree Skautowego w 2023 r.

41. Światowa Konferencja Skautowa rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do czwartku. Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej, konferencja jest najwyższą władzą Światowej Organizacji Ruchu Skautowego; składa się z delegatów z 168 krajowych organizacji skautowych. Bierze w niej udział 1600 delegatów.

Jej centralnym punktem ma być wybór 12 członków Światowego Komitetu Skautowego oraz wybory kraju, który w 2023 r. będzie organizatorem Światowego Jamboree Skautowego. Kandydatów jest dwóch - Saemangeum w Korei Południowej oraz Polska, a konkretnie Gdańsk. Głównym zadaniem delegacji MEN podczas konferencji jest udzielenie wsparcia na rzecz polskiej kandydatury.

Polskę reprezentuje na konferencji delegacja złożona z ok. 50 osób. Obok harcerzy są to przedstawiciele rządu RP i gdańskiego samorządu, obecny jest też wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. "Jamboree to tylko i wyłącznie korzyść dla kraju" – mówił wiceszef MSZ portalowi www.gdansk.pl dodając, że za kilka lat do Gdańska i Polski może przyjechać kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, którzy "w przyszłości będą liderami w swoich krajach".

"... skauci w wielu krajach to późniejsi profesorowie, naukowcy, politycy, pracownicy administracji, lekarze, osoby, które są przygotowywane bycia liderem. Jeśli te osoby przyjadą do Polski, to mamy pewność, że w naszym kraju się zakochają, że będą dobrze wspominać Polskę i będziemy później przez wiele lat mieli wśród nich orędowników Polski, takich ambasadorów Polski w wielu miejscach na świecie" – powiedział Dziedziczak.

Miasto Gdańsk i ZHR kandydowały do organizacji w 2023 r. Światowego Jamboree Skautowego od czerwca 2015 r. Wyboru dokonają w tajnym głosowaniu obecni na konferencji delegaci. Każdy kraj, niezależnie od jego wielkości, a co za tym idzie, niezależnie od wielkości działających w nim organizacji skautowskich, ma 6 głosów.

Przed południem na sesji plenarnej konferencji zaprezentowano obie kandydatury. ZHP promowało się też na specjalnym stoisku, gdzie na ekranach pokazane były materiały filmowe poświęcone Gdańskowi i Polsce, a goście mogli też – z pomocą polskich harcerzy - wykonać samodzielnie ludowe korale, zakładki do książek z regionalnymi wzorami itp.

Światowe Jamboree Skautowe organizowane jest raz cztery lata w różnych państwach, w których działa ten międzynarodowy ruch. W 2023 r. w 25. Jamboree, udział może wziąć około 50 tys. skautów w wieku 14-18 lat z ponad 160 krajów. Spotkanie ma potrwać kilkanaście dni. W tym czasie skauci będą m.in. brać udział w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, zwiedzą region, w którym odbywa się Jamboree. Skauci wykonują też prace społeczne na rzecz różnych lokalnych organizacji czy społeczności. Pierwsze Światowe Jamboree odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze mają spotkać się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce organizacja wychowawcza dzieci i młodzieży. Liczy ok. 110 tys. członków. To jedyna Polska organizacja skautowa należąca do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM).

Iwona Żurek, Anna Kisicka (PAP)

iżu/ aks/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL