Blisko 40-osobowa grupa młodzieży trzech krajów – Polski, Niemiec i Ukrainy - porządkuje groby i poznaje historię na dorocznym obozie w Lamsdorf-Łambinowicach. Organizatorzy podkreślają, że obozy te mają uczyć postaw obywatelskich.
Tegoroczny obóz trwa od 21 lipca do 4 sierpnia. W tym czasie młodzi ludzie porządkują i pomagają w rekonstrukcjach grobów ofiar obozów w dawnym Lamsdorf, dziś Łambinowicach, ale też uczą się historii i rozmawiają o niej.
Jedna z opiekunek grupy Adriana Handrich, która na obozie w Łambinowicach jest już po raz piąty podkreśliła, że wieczorne dyskusje nt. wydarzeń historycznych i wojen są dla młodzieży bardzo pouczające. Dodała, że spotkania te służą nie tylko nauce, ale i poprawie komunikacji między Polakami, Niemcami i Ukraińcami.
20-letnia uczestniczka obozu Jasmin Verspohl z Niemiec w ubiegłych latach brała już udział w podobnych spotkaniach we Włoszech i Wielkiej Brytanii. W rozmowie z PAP w środę podkreśliła, że pomagają jej one poznać i zrozumieć historię. „Uczę się o tym w szkole, ale gdy przyjadę do takiego miejsca jak Łambinowice mogę zobaczyć jak te wydarzenia wyglądały. Zawsze towarzyszą temu duże emocje” – dodała.
Najwięcej mogił - głównie bezimiennych i zbiorowych - powstało w Łambinowicach w trakcie II wojny światowej. Wtedy to po raz trzeci utworzono tu obozy jenieckie. W 1939 r. trafili tu jeńcy polscy - w sumie ok. 43 tys. osób – których wysłano później w głąb Rzeszy.W październiku 1944 r. do Łambinowic trafili też powstańcy warszawscy - w sumie ok. 6 tys. osób.
Poza pracą w Łambinowicach w planie spotkania młodzieży jest też m.in. wycieczka na trasie Kraków – Wieliczka - Oświęcim. Andrzej Popiołek z opolskiego kuratorium oświaty, które wraz z Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi organizuje obóz, powiedział PAP, że zasadniczym celem obozu jest to, by młodzi ludzie z różnych zakątków Europy „zrozumieli, że w życiu potrzebna jest odrobina obywatelskości”.
„Chcemy – powołując się na tragiczną historię ostatnich wojen - zasugerować im, że trzeba być takim obywatelem kraju, Europy czy świata, który wie, co jest groźne i ma odwagę protestować przeciw temu w porę” – wyjaśnił.
Obóz dla młodzieży Łambinowicach odbywa się już po raz osiemnasty. W środę grupa młodzieży spotkała się w Opolu z władzami województwa – marszałkiem Józefem Sebestą oraz wicewojewodą Antonim Jastrzembskim.
Marszałek podkreślił, że pielęgnowanie obiektów i miejsc, które przypominają najgorsze momenty w dziejach Europy i świata to doskonała praca na rzecz pokoju. „Wasza obecność tu to dowód, że idziemy w dobrym kierunku i gwarancja tego, że tak straszne doświadczenia już się nie powtórzą” – dodał Sebesta.
W kilku kolejnych obozach jenieckich w Lamsdorf - Łambinowicach, istniejących od 1870 r. do roku 1946 przebywało ponad 500 tys. jeńców oraz imigrantów niemieckich i przesiedleńców. Zmarło w nich lub zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób. Pierwsze mogiły jeńców z Lamsdorf pochodzą z czasów wojny prusko-francuskiej, gdy powstał tu pierwszy obóz jeniecki. W czasie I wojny światowej w sześciu istniejących w Łambinowicach podobozach przetrzymywanych było ok. 90 tys. żołnierzy państw ententy, zmarło ok. 7 tys. z nich.
Najwięcej mogił - głównie bezimiennych i zbiorowych - powstało w Łambinowicach w trakcie II wojny światowej. Wtedy to po raz trzeci utworzono tu obozy jenieckie. W 1939 r. trafili tu jeńcy polscy - w sumie ok. 43 tys. osób – których wysłano później w głąb Rzeszy i zastąpiono jeńcami państw koalicji antyhitlerowskiej. W Stalagu VIII B (344) Lamsdorf, jak formalnie nazywał się obóz, większość stanowili jeńcy brytyjscy. Stąd potoczna jego nazwa - Britenlager. W założonym w 1941 r. kilkaset metrów dalej tzw. Russenlager - formalnie Stalag 318 (344) Lamsdorf – przetrzymywani byli jeńcy radzieccy.
Na podstawie sondażowej ekshumacji, przeprowadzonej tuż po wojnie, oceniono liczbę zmarłych w Lamsdorf w czasie II wojny światowej z zimna, chorób i wycieńczenia na ok. 40 tys. W październiku 1944 roku do Łambinowic trafili też powstańcy warszawscy - w sumie ok. 6 tys. osób, a w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej Lamsdorf był obozem dla niemieckich imigrantów i przesiedlanych. (PAP)
kat/ ls/