Mniejszość białoruska, której największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, zorganizowała w niedzielę w Białymstoku obchody 101. rocznicy proklamowania niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej, co miało miejsce 25 marca 1918 roku.
Dzień proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, to uroczystość Białorusinów na całym świecie (nieuznawana przez władze białoruskie), przypominająca im o ideałach wolnej i niepodległej Białorusi. Opozycja na Białorusi świętuje wtedy Dzień Wolności.
Przez mniejszość białoruską w Polsce rocznica 25 marca 1918 roku uznawana jest za najważniejsze święto narodowe i niepodległościowe Białorusi.
W Białymstoku, w przeddzień tej rocznicy, obchody święta zorganizował m.in. Związek Białoruski w RP, Białoruskie Towarzystwo Historyczne, białoruski tygodnik "Niwa" i działające w Białymstoku - białoruskie Radio Racja. Uroczyste spotkanie, z udziałem kilkudziesięciu osób, odbyło się w klubie Zmiana Klimatu.
Rozpoczęto je odśpiewaniem hymnu Białorusi. Wysłuchano też przesłania do Białorusinów, wystosowanego przez szefową, działającej na emigracji Białoruskiej Rady Narodowej (BRN) - Ivonkę Surviłłę. Była też prelekcja historyczna, a spotkanie zakończyło się koncertem barda Andreya Mielnikawa.
"Świętowanie +Dnia Wolności+ jest przejawem szacunku do naszej historii, szacunku do tych ludzi z Białorusi, dla tych ludzi z Podlasia, którzy na przestrzeni tych wieków i lat byli wierni idei białoruskiej" - powiedział PAP jeden z liderów środowiska mniejszości białoruskiej w Polsce, przewodniczący Związku Białoruskiego w RP Eugeniusz Wappa. Dodał, że 101. rocznica każe Białorusinom szanować, co było do tej pory, ale i myśleć o przyszłości i kolejnych pokoleniach.
Wappa powiedział, że cieszy go, iż w tych spotkaniach biorą udział młodzi ludzie i z roku na rok jest ich coraz więcej. Zauważył też, że świętowanie tej rocznicy w regionie stało się powszechne. Oprócz niedzielnych obchodów w Białymstoku, na poniedziałek zaplanowano uroczystości w szkołach z białoruskim językiem nauczania w Hajnówce i Bielsku Podlaskim. "Cieszymy się, że jesteśmy razem w takiej ważnej, historycznej chwili" - dodał.
Pytany o tegoroczne przesłanie, powiedział, że "trzeba być wiernym tradycji i z tą tradycją iść w przyszłość i z wiarą, że będzie niepodległa, demokratyczna Białoruś".
Białoruska Republika Ludowa nie trwała długo, bo do stycznia 1919 r. Przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Polsce podkreślają jednak, że jej powołanie traktują jako dzień "dumy narodowej", bo Białoruś 25 marca 1918 roku dołączyła do grona niepodległych państw w Europie a Białoruska Republika Ludowa i jej ideały wyznaczały zadania wielu następnym pokoleniom. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ par/