Solidarność

30.08.2017

"Moc Solidarności" hasłem obchodów rocznicy Sierpnia'80 organizowanych przez KOD

"Moc Solidarności" - to hasło uroczystości organizowanych w Gdańsku w czwartek przez Komitet Obrony Demokracji w 37. rocznicę Sierpnia'80 przed historyczną Salą BHP. Zapowiadany jest udział m.in. Lecha Wałęsy i Władysława Frasyniuka.

Program całodziennych obchodów przewiduje dyskusję w Miasteczku Obywatelskim, projekcje filmów, przemarsz ulicami śródmieścia z flagą narodową o długości ok. 50 metrów oraz wiec przed Salą BHP upamiętniający rocznicę Porozumień Sierpniowych.

Maja Augustynek z pomorskiego regionu Komitetu Obrony Demokracji poinformowała, że obchody rozpoczną się o godz. 10 na terenie przed Salą BHP w Gdańsku przy ul. ks. Popiełuszki 6.

W Miasteczku Obywatelskim zaplanowano dyskusje poświęcone reformie edukacji, wolności i demokracji, Puszczy Białowieskiej oraz prawom kobiet - prawom człowieka. W debacie liderów partii na temat przyszłości politycznej Polski zapowiadany jest udział m.in. Barbary Brzezickiej (Razem), Krzysztofa Gawkowskiego (SLD), Barbary Nowackiej (Inicjatywa Polska), Ryszarda Petru (Nowoczesna), Małgorzaty Kidawa - Błońskiej (Platforma Obywatelska) i Jakuba Stefaniaka (PSL).

W tym samym czasie mają odbywać się projekcje filmów. W programie m.in. pokaz obrazów: "Siła silniejsza od przemocy", "Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet" oraz "Solidarność, solidarność".

O 17.45 z Targu Drzewnego ma wyruszyć ulicami Gdańska "Marsz Naszej Solidarności". Jak wyjaśniła Augustynek, nie jest planowany tłumny przemarsz.

"Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi osób przebywających w Gdańsku na rocznicę Porozumień Sierpniowych oraz wzmocnienie i propagację idei solidarności, wolności, równości i demokracji wśród polskiego społeczeństwa" - powiedziała Augustynek. Ulicami: Podwale, Igielnicką, Stolarską, Łagiewniki, Jana z Kolna i Nowomiejską ma być przeniesiona flaga narodowa o długości około 50 metrów.

Na godz. 19 zaplanowano rozpoczęcie uroczystego wiecu "Moc Solidarności", upamiętniającego rocznicę Porozumień Sierpniowych. W zgromadzeniu mają wziąć udział m.in. Lech Wałęsa, Stanisław Tym, Bogdan Borusewicz, Bożena Grzywaczewska, Henryka Krzywonos, Krzysztof Łoziński oraz Władysław Frasyniuk.

Obchody ma zakończyć występ Marka Bosego oraz zespołu Pudelsi.

KOD chciał zorganizować obchody 31. sierpnia na gdańskim placu Solidarności i uzyskał na to zgodę władz Gdańska. Wojewoda pomorski wydał jednak NSZZ „Solidarność” zgodę na „organizowanie 31 sierpnia w godz. 12-19:30 na Placu Solidarności zgromadzeń cyklicznych w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych”. Zgoda ta obowiązuje przez trzy lata poczynając od tegorocznej rocznicy. Możliwość wydania takiej zgody dała wojewodzie, obowiązująca od kwietnia br. nowelizacja Prawa o zgromadzeniach.

Nowelizacja zakłada, że w przypadku zgody na zgromadzenie cykliczne, nie ma możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie. W myśl nowych przepisów organ gminy ma bowiem wydawać decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli zostało zaplanowane w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

W ubiegły czwartek poinformowano, że pomorski KOD wycofał wniosek dotyczący organizacji obchodów 37. rocznicy Sierpnia '80 na pl. Solidarności i złożył nowy wniosek, w którym wskazał jako miejsce uroczystości najbliższe sąsiedztwo placu - okolice Sali BHP. (PAP)

bls/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL