Powstanie Warszawskie

13.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

MPW przedstawiło program obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Fot. PAP/R. Guz Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Fot. PAP/R. Guz

Spotkaniem z powstańcami i wręczeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych, wystawą, koncertem i Marszem Pamięci zostanie uczczona 72. rocznica wybuchu stołecznego zrywu. Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiło program obchodów rocznicy.

"Powstanie warszawskie jest wydarzeniem bez precedensu, wydarzeniem wyjątkowym, bo zawiera się w nim i dramat, przerażenie zniszczeniem miasta, ale także ten wspaniały heroizm jednego z najpiękniejszych polskich pokoleń. Młodych ludzi, którzy postanowili powiedzieć +nie+ jednej z największych totalitarnych potęg. Postanowili żyć w wolnym państwie i sami sobie tę wolność zawdzięczać. I z jednej strony płaczemy nad zniszczonym miastem, a z drugiej oddajemy hołd powstańcom, którzy postanowili się przeciwstawić totalitarnemu złu" - mówił na środowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak zaznaczył, oczywiście podczas obchodów jak zawsze najważniejsza jest godzina "W", godz. 17.00 1 sierpnia, kiedy dla upamiętnienia wybuchu powstania w Warszawie zawyją syreny. "I zawsze apelujemy do mieszkańców, żeby pamiętali, by na ten moment się zatrzymać. Muzeum jak co roku przygotowało także wiele wydarzeń o różnym charakterze i wadze upamiętniających wybuch zrywu" - powiedział Ołdakowski.

Pierwszym z wydarzeń będzie otwarcie 20 lipca w Muzeum wystawy "Akcja +Animacja+". "Od dawna współpracujemy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych. W tym roku studenci wydziału sztuki i nowych mediów stworzyli animowane komiksy na podstawie opowieści z naszego Archiwum Historii Mówionej. I te prace pokażemy na wystawie" - opowiadał dyrektor.

Dyrektor MPW zaznaczył, że oczywiście podczas obchodów jak zawsze najważniejsza jest godzina "W", godz. 17.00 1 sierpnia, kiedy dla upamiętnienia wybuchu powstania w Warszawie zawyją syreny. "I zawsze apelujemy do mieszkańców, żeby pamiętali, by na ten moment się zatrzymać. Muzeum jak co roku przygotowało także wiele wydarzeń o różnym charakterze i wadze upamiętniających wybuch zrywu" - mówił Jan Ołdakowski.

Na 27 lipca zaplanowano otwarcie ekspozycji "Łączność". "Zmieniamy obecną wystawę, chcemy od nowa opowiedzieć ten kawałek muzealnej ekspozycji, a jej elementem będzie instalacja przygotowana przez grupę panGenerator. Głównie chodziło nam o to, jak pokazać dzisiaj młodym ludziom działanie alfabetu Morse'a czy krótkofalarstwo i np. fakt, że z powodu różnych zakłóceń komunikacja dwóch powstańczych dzielnic musiała się odbywać przez Londyn" - relacjonował Ołdakowski.

Dwa dni później w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert plenerowy promujący płytę "Historie". Jej inspiracją stały się cztery opowieści uczestników powstania warszawskiego. Muzykę do wspomnień skomponował Andrzej Smolik, teksty napisali Natalia Grosiak i raper Miłosz "Miuosh" Borycki.

30 lipca przed południem również w Parku Wolności będzie miało miejsce spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości głowa państwa wręczy odznaczenia państwowe. Tego samego dnia po południu odbędzie się msza św. z udziałem powstańców, harcerzy i mieszkańców stolicy.

W dniu kolejnym zaplanowano rodzinne spotkanie edukacyjne "Z chochlą za barykadą", przybliżające działalność Polskiego Państwa Podziemnego. "Mamy poczucie, że trudno jest opowiadać dzieciom o wojnie, by w tę wojnę się +nie bawić+. Postanowiliśmy więc przygotować dla młodych ludzi zadania, podczas których będą musieli współpracować, dzięki czemu zobaczą jak wyglądało życie powstańczej społeczności" - mówił Ołdakowski.

1 sierpnia wieczorem na pl. Piłsudskiego Muzeum organizuje wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pt. "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Tego samego dnia o północy odbędzie się premiera spektaklu teatralnego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Zryw jest wydarzeniem na tyle dramatycznym, że idealnie pasuje do jego opowiadania język sztuki. I dlatego tak często przybliżamy go także językiem teatru. W tym roku będzie to spektakl +gdzie ty idziesz dziewczynko+ w reżyserii Agnieszki Glińskiej. To instalacja teatralna na podstawie relacji kobiecych z Archiwum Historii Mówionej pokazująca trud kobiet w czasie wojny" - powiedział dyrektor.

5 sierpnia odbędzie się Marsz Pamięci upamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas powstania. Uczestnicy Marszu przejdą ze Skweru Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. W przylegającym doń Parku Powstańców Warszawy na zakończenie zostaną zapalone symboliczne znicze w miejscu wystawy upamiętniającej cywilne ofiary zrywu.

Dzień później będzie miała miejsce fotograficzna gra miejska "Twoja Klisza z Powstania" pt. "Poza kadrem". W tym roku odbędzie się na terenie Śródmieścia Południowego. "W jej ramach trzeba będzie przejść pewien obszar miasta i w wyznaczonych miejscach sfotografować scenki rodzajowe, które przygotujemy" - zapowiadał Ołdakowski.

"Dla tych, którzy lubią wspominać powstanie aktywnie organizujemy Masę Powstańczą, w tym roku śladami Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Odwiedzi ona miejsca, z którymi był związany podczas okupacji i zrywu" - powiedział dyrektor.

Poinformował także, że w środę rano Muzeum otrzymało informację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, że wniosek na development filmu "Kurier" o Nowaku-Jeziorańskim otrzymał dofinansowanie w wysokości 220 tys. zł. "To development na scenariusz. Kiedy skończymy jego przygotowywanie składamy wniosek na produkcję, co nastąpi prawdopodobnie jesienią tego roku. Reżyserem i autorem scenariusza jest Władysław Pasikowski" - dodał Ołdakowski. (PAP)

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL