Msza św. w Katedrze Wawelskiej z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego zainaugurowała w niedzielę krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska stała się jego rodziną, to o taką rodzinę walczył – mówił w homilii ks. prałat Jacek Urban.
W katedrze zgromadzili się liczni przedstawiciele środowisk piłsudczykowskich, kombatanckich i patriotycznych.
Jak podkreślił ks. Jacek Urban, Józef Piłsudski "zajmuje szczególne miejsce w dziejach Ojczyzny i Narodu", a "jego 150-lecie urodzin obchodzimy przygotowując się do 100-lecia odrodzenia Polski, bo on jest jednym z ojców niepodległości".
"Naczelnik państwa, naczelny wódz, pierwszy marszałek, wybitny polityk, najważniejsza postać naszych dziejów w okresie międzywojennym. Należy do tego pokolenia Polaków, które walczyło o niepodległość i doczekało się niepodległości. Przez 50 lat żył w niewoli, tylko 18, jakie mu pozostały, przeżył w wolnej Polsce" - powiedział ks. Urban.
"To Polska stała się jego rodziną, to o taką rodzinę walczył i potem jej bronił, a więc to do nas należy pamięć o pierwszym marszałku" – podkreślił w homilii kapłan. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pieronek.
Po mszy w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów złożono kwiaty na trumnie Józefa Piłsudskiego. Odbyła się również dekoracja sztandaru Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego i zasłużonych działaczy środowisk patriotycznych medalem "Pro Patria", nadawanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Urodziny Józefa Piłsudskiego uczcili też 5 grudnia krakowscy uczniowie. Delegacje szkół złożyły kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, następnie uczniowie przeszli w pochodzie pod pomnik Józefa Piłsudskiego i Legionistów, gdzie również złożyli kwiaty.
W ramach obchodów na biało-czerwono oświetlone zostały kładka o. Bernatka i estakada tramwajowa Lipska-Wielicka.
Do końca stycznia w Bibliotece Głównej AGH w Krakowie przy al. Mickiewicza 30 można oglądać wystawę "Krakowskie ślady Marszałka Józefa Piłsudskiego. 150 rocznica urodzin".
Jednym z najbardziej znanych miejsc związanych z Józefem Piłsudskim w Krakowie jest Kopiec Piłsudskiego. Budowę z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej.
Obecnie w Kopcu Józefa Piłsudskiego, zwanym Mogiłą Mogił, złożone są ziemie z ponad 4,5 tys. miejsc na świecie. "To miejsce, w którym w sposób symboliczny spotykają się ci wszyscy, którzy na różnych krańcach świata walczyli i oddali swoje życie za niepodległą Polskę" - mówił PAP przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego dr Jerzy Bukowski.
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie. (PAP)
autor: Anna Pasek
hp/ je/