Polska po zamachu majowym 1926-1939

18.06.2018

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa szuka pamiątek związanych z sypaniem Kopca Piłsudskiego

Budowa Kopca imienia marszałka Józefa Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie - grupy ludzi podczas pracy. Źródło: NAC Budowa Kopca imienia marszałka Józefa Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie - grupy ludzi podczas pracy. Źródło: NAC

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowuje wystawę poświęconą historii kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu i szuka pamiątek związanych z jego sypaniem.

"Poszukujemy archiwalnych zdjęć, pocztówek i dokumentów związanych z sypaniem Kopca. Zależy nam także na relacjach uczestników tych wydarzeń spisanych albo opowiedzianych przez członków ich rodzin, co chętnie zarejestrujemy" – powiedział PAP rzecznik prasowy Muzeum Krzysztof Haczewski.

Mieszkańców, którzy chcą podzielić się wspomnieniami bądź pamiątkami, oraz osoby, które miały swój udział w ratowaniu budowli przed dewastacją w czasach PRL-u, muzeum zaprasza do Domu Zwierzynieckiego w niedzielę 24 czerwca od godziny 14 do 16.

Wystawa "Kopiec pamięci" zostanie otwarta 6 sierpnia i potrwa do 27 stycznia 2019 r.

Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec usypano w latach 1934-37. Budowę z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Projektantem budowli był inżynier Franciszek Mączyński.

Początkowo kopiec nazywano Kopcem Niepodległości. Jest też określany jako Mogiła Mogił, bo jest w nim umieszczona ziemia z ponad 4,5 tys. miejsc na świecie, gdzie ginęli polscy patrioci i bohaterowie.

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu jest największym kopcem w Polsce. Ma 35 metrów wysokości (najbardziej znany Kopiec Kościuszki jest o niecały metr niższy - PAP) i 111 metrów średnicy u podstawy. Podczas II wojny hitlerowski gubernator Hans Frank nakazał zrównanie budowli z ziemią, czego Niemcy nie zdołali zrealizować, a po wojnie władze komunistyczne postanowiły wymazać kopiec Piłsudskiego ze świadomości społeczeństwa, usuwając jego nazwę z przewodników turystycznych i z planu miasta. W 1953 r. z wierzchołka ściągnięto płytę z krzyżem legionowym, a zdeformowany kopiec zalesiono. Korzenie drzew i krzewów rozsadzały stoki.

Prace przy odbudowie na dobre ruszyły dopiero w 1980 r. Przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa powstał wówczas Komitet Opieki nad Kopcem Piłsudskiego. W 1991 r., w przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada, uroczyście odsłonięto wierną replikę granitowego głazu - płyty z krzyżem legionowym. W 1992 r. honorowy patronat nad kopcem objął Sejm. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL