Europa i świat po 1989 roku

01.05.2019

Na Długim Targu odśpiewano hymny Polski i UE

W ramach obchodów 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej kilkaset osób odśpiewało wspólnie na gdańskim Długim Targu polski i unijny hymn. Wieczorem w mieście odbędzie się jubileuszowy koncert „Zjednoczeni w różnorodności”.

Wspólne śpiewanie hymnów miało miejsce w środowe południe przed Fontanną Neptuna. Wiele osób przyniosło ze sobą polskie i unijne flagi, a ci, którzy ich nie mieli, mogli je otrzymać na miejscu.

Do zebranych przemówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. „Obojętnie, z której strony dzisiaj tutaj przyszliście czy przyjechaliście, czy jesteście z Gdańska, z Pomorza, czy z innych części Polski, nikt z was nie zaprzeczy, jak bardzo zmieniła się nasza ojczyzna przez te ostatnie 15 lat” – mówiła Dulkiewicz. Podkreśliła, że Unia Europejska „to także wartości”.

Przypomniała, że wieczorem na granicy Gdańska i Sopotu odbędzie się rocznicowy koncert zorganizowany wspólnie przez te dwa miasta, a zatytułowany „Zjednoczeni w różnorodności”. „Bo na tym polega Unia Europejska. Jesteśmy gdańszczanami, jesteśmy Polakami, ale jesteśmy też pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej, szanując naszą różnorodność, naszą i innych. Bo to wspólnota wartości, szacunku do drugiego człowieka, poszanowania prawa, respektowania reguł, i o tym chyba dzisiaj musimy szczególnie pamiętać, kiedy sami widzimy, że Unia Europejska to nie jest coś dane raz na zawsze” – powiedziała.

„Pamiętajmy także o tym, w jakim kryzysie jesteśmy. Ale to od nas zależy, w jakim kształcie, w którym kierunku, podąży nasza ojczyzna i Unia Europejska” – powiedział Dulkiewicz przypominając, że 26 maja odbędą się kolejne wybory do europarlamentu. „Skorzystajcie ze swojego uprawnienia. Powiem więcej - to jest nasza powinność. Idźcie do urn wyborczych; niezależnie na kogo chcecie oddać głos - idźcie i oddajcie go, wyraźcie swój pogląd na temat kierunku, w którym powinna podążać Unia Europejska i jak powinien być silny głos Polski w tej Unii Europejskiej” – podkreśliła.

Śpiewającym Mazurka Dąbrowskiego i Odę do Radości przygrywał mobilny carillon, który stanął tuż przy Fontannie Neptuna. Ton pieśniom nadawał Chór Music Everywhere.

Jubileuszowy koncert pt. „Zjednoczeni w różnorodności” odbędzie się w środowy wieczór w hali Ergo Arena na gdańsko-sopockiej granicy. Obiekt ten został zbudowany m.in. dzięki funduszom europejskim: Unia Europejska dofinansowała budowę hali kwotą 40 mln zł.

Zgodnie z tytułem koncertu, udział wezmą w nim artyści reprezentujący bardzo różne gatunki muzyczne. „Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory odnoszące się do fundamentalnych wartości w życiu każdego człowieka, takich jak miłość, wolność, szacunek, niezależność, stanowiących artystyczny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości” – zapowiedzieli organizatorzy.

W koncercie udział wezmą: Grażyna Łobaszewska & Ajagore, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Muniek i Przyjaciele, Raz Dwa Trzy i Voo Voo. Wystąpią także Joanna Marcinkowska, Chór Kameralny 441 Hz oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Pierwsze imprezy związane z obchodami rocznicy wstąpienia Polski do UE odbyły się już w Gdańsku w ostatnich dniach. W minioną niedzielę w mieście miał miejsce rocznicowy przejazd rowerowy. Cykliści wyruszyli spod Stadionu Energa Gdańsk, by wspólnie przejechać tunelem pod Martwa Wisłą. Ten oddany do użytku przed trzema laty obiekt był najdroższą inwestycją w historii Gdańska, w przeważającej części sfinansowaną ze środków unijnych: całkowity koszt budowy wyniósł prawie 881 mln zł, z czego niemal 749 mln pochodziło z kasy unijnej.

Polska stała się członkiem UE 15 lat temu - o północy 1 maja 2004 r. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają pierwszych miesięcy istnienia III RP.

Wraz z Polską, 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej weszły: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie UE. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL