Polska po 1989 roku

23.10.2017

Nie żyje wieloletni dziennikarz PAP Michał Kot

Zawsze życzliwy, uśmiechnięty, we wszystkim, co robił, był profesjonalistą - takim go zapamiętają dziennikarze z agencji. Przedwcześnie odszedł nasz kolega, były korespondent w Brukseli i szef Redakcji Zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej Michał Kot.

Pracował w PAP od 2001 r. Całe życie zawodowe poświęcił sprawom zagranicznym. Pisał m.in. z Iraku i Paryża. Od 2005 do 2011 r. był korespondentem PAP w Brukseli. Opisywał pierwsze lata Polski w strukturach unijnych, kryzys strefy euro i prace nad reformami UE. Jak mało kto znał się na sprawach klimatycznych i energetycznych.

Po powrocie do kraju w 2011 r. Kot został wiceszefem redakcji zagranicznej, a później w 2013 r. na ponad dwa lata jej szefem. W ostatnich latach pisał przede wszystkim o sprawach unijnych, ale też o Bliskim Wschodzie, Iranie czy Korei Północnej.

Michał był absolwentem (2000 r.) stosunków międzynarodowych i europeistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiował też we Francji na Uniwersytecie w Rennes. Znał doskonale francuski i angielski.

Michał świetnie orientował się w sytuacji politycznej wielu krajów. Jego uwagi i poprawki jako edytora sprawiały, że teksty, które ukazywały się w serwisie zagranicznym były dużo lepsze niż ich pierwotne wersje. Kolegom z Warszawy i innych miejsc na świecie będzie brakowało jego merytorycznego wsparcia i przyjaźni. Michał miał 41 lat.(PAP)

stk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL