Okupacja sowiecka

10.02.2018

Nowe dokumenty o sybirakach w Centrum Dokumentacji UP w Krakowie

Przekazanie kopii kilkuset dokumentów opisujących historie sybiraków do archiwów Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP oraz wręczenie medali Pro Patria sybirakom – to punkty krakowskich obchodów 78. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRS.

Uroczystości odbyły się w sobotę w Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego (UP) w Krakowie Skotnikach.

Placówka wzbogaciła się o kopie zbiorów archiwalnych - kilkaset dokumentów opisujących historie sybiraków. Dokumenty otrzymała od krakowskiego oddziału Związku Sybiraków, z którym też podpisała umowę ws. możliwości wykorzystania i udostępniania tych archiwów.

„To duży zbiór dokumentów. Znajdziemy w nim historie sybiraków, ich życia przed wojną, na Syberii, po wojnie. Te setki, tysiące historii są na pozór podobne, ale tworzą niezwykły obraz. W rzeczywistości każda historia jest inna, bo poznanie historii tkwi w szczegółach” – powiedział dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP Hubert Chudzio.

Wśród zaskakujących historii przywołał m.in. rzadkie przypadki ludzi, którym na Syberii było dobrze – np. młodego chłopaka, który został pomocnikiem dobrego myśliwego i dzięki temu miał godne, udane dzieciństwo.

Z wielu relacji sybiraków wynika także, że zwykli Rosjanie im pomagali.

Kopie dokumentów przekazanych Centrum przez krakowski oddział Związku Sybiraków są tym cenniejsze, że zostały zebrane właśnie przez sybiraków, którzy działali w tzw. komisji historycznej krakowskiego oddziału Związku Sybiraków. Wcześniej sybiracy wydawali te dokumenty w ramach cyklu „Tak było” – ukazało się co najmniej 15 numerów.

„Pamięć narodowa powinna być, ale zostawiam te słowa do interpretacji; młodzież różnie do tego podchodzi” – powiedział jeden z sybiraków Stanisław Libura ze Związku Sybiraków. Zachęcił też do odwiedzin siedziby Związku w Krakowie, w godzinach dyżurów (12-14) we wtorki i czwartki.

W sobotę medale Pro Patria, przyznawane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odebrali: Zofia Ciesielska, Krystyna Danuta Głuszek, Wiesław Krawczyński, Paweł Kwiatkowski, Władysława Marianna Pietras, Aleksandra Szemioth, Kazimierz Szymański, Lech Trzaska, Krystyna Wierzbicka. Wyróżnienia wręczył sybirakom przedstawiciel Urzędu Piotr Kolanowski.

Rocznicowe uroczystości zorganizowali: wojewoda małopolski, Uniwersytet Pedagogiczny, oddział krakowski Związku Sybiraków.

10 lutego 1940 r. władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi. W czasie transportu deportowani umierali z zimna, głodu i wyczerpania.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

edytor: Dorota Kazimierczak

bko/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL