II wojna światowa

09.10.2015 aktualizacja 14.07.2016

Numer białoruskiego pisma historycznego „Arche” o Polsce w II wojnie światowej

Specjalny numer białoruskiego pisma historycznego „Arche” poświęcony Polsce w II wojnie. Źródło: Ambasada RP w Mińsku Specjalny numer białoruskiego pisma historycznego „Arche” poświęcony Polsce w II wojnie. Źródło: Ambasada RP w Mińsku

Wieczór promocji nowego specjalnego numeru białoruskiego pisma historycznego „Arche” poświęconego Polsce w II wojnie światowej odbył się w piątek w Mińsku z udziałem charge d’affaires polskiej ambasady Michała Chabrosa.

W numerze, który powstał przy wsparciu polskiej ambasady, znalazło się kilkanaście artykułów polskich i białoruskich historyków, m.in. prof. Wojciecha Materskiego o agresji sowieckiej 17 września 1939 r. w kontekście doktryny wojennej międzywojennej Polski czy Ihara Mielnikaua o Białorusinach w Wojsku Polskim we wrześniu 1939 r.

„Chcieliśmy odnieść się w ten sposób do tego, że w tym roku przypada 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Zależało nam na poszerzeniu trochę narracji historycznej na Białorusi na ten temat” – powiedział PAP Chabros.

Redaktor wydania Aleś Paszkiewicz powiedział PAP, że Białorusini jako zbiorowość często sobie nie uświadamiają, że była II wojna światowa i mylą ją z wielką wojną ojczyźnianą, czyli sowiecko-niemiecką wojną z lat 1941-45 r., a wszystkie inne etapy działań bojowych traktują jako drugorzędne.

„Jednym z celów tego numeru jest pokazanie, że nie tylko ZSRR walczył z Niemcami w tej wojnie, ale także inne narody” - zaznaczył.

W numerze zamieszczono m.in. teksty o działaniach na froncie zachodnim, o armii Andersa czy o partyzanckiej wojnie AK. Przykładowo Andrzej Poczobut napisał o operacji AK „Ostra Brama”. „Są też znane w Polsce, a mało znane u nas przykłady polskiej sławy wojskowej np. w Afryce czy Norwegii” – powiedział Paszkiewicz.

Na prezentacji historyk Ihar Mielnikau wystąpił w mundurze 5. Kresowej Dywizji Piechoty, która walczyła pod Monte Cassino.

„Kompletowałem go przez kilka lat, kupowałem w Wielkiej Brytanii i trochę w Warszawie” – powiedział. Historyk ma kolekcję kilkunastu mundurów: niemieckich, sowieckich, ale także Wojska Polskiego.

„Moim zdaniem numer „Arche” to okazja, żeby uświadomić Białorusinom, że przystąpili do walki z nazizmem 1 września 1939 r.” – ocenił.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL