Otwarciem celi poświęconej bł. Honoratowi Koźmińskiemu w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, koncertem pieśni patriotycznych w Katedrze Polowej WP i mszą św. w intencji poległych w powstaniu listopadowym zostanie w niedzielę uczczona 185. rocznica zrywu.
Przed południem w dniu rocznicy wybuchu powstania listopadowego zaplanowano otwarcie w Muzeum X Pawilonu celi więziennej poświęconej bł. Honoratowi Koźmińskiemu.
"Jej wyposażenie będzie dość surowe, odwzorowujące oryginalny wygląd. Znajdą się tam dwie prycze, niewielki drewniany stolik, dwa krzesła, blaszana miska stanowiąca naczynie na posiłki i typowa dla więziennych cel lampka. Można również będzie zobaczyć obraz olejny przedstawiający duchownego" - opowiadał PAP Bartłomiej Kłusek, rzecznik prasowy Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
W ramach obchodów rocznicy zrywu wczesnym popołudniem odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Dowództwa Garnizonu Warszawa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie mieści się Muzeum Ordynariatu Polowego. Uroczystości zakończy wieczorna msza św. z udziałem kwartetu smyczkowego w kościele pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej. Odprawi ją biskup-senior Antoni Dydycz w intencji poległych w powstaniu listopadowym.
Honorat Koźmiński urodził się w 1829 r. w Białej Podlaskiej. Kształcił się w gimnazjum w Płocku i w stołecznej Szkole Sztuk Pięknych na wydziale budownictwa. W 1846 r. oskarżony o spisek przeciw władzy trafił do X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Zwolniony z uwagi na zły stan zdrowia, później wstąpił do Zakonu Kapucynów. Święcenia otrzymał w 1852 r. w kościele św. Krzyża w Warszawie.
W okresie powstania styczniowego pełnił posługę w Cytadeli, gdzie przygotowywał na śmierć skazańców, m.in. członka Rządu Narodowego Jana Jeziorańskiego. Po likwidacji przez władze zaborcze prowincji Kapucynów duchowny zamieszkał w Zakroczymiu, później w Nowym Mieście nad Pilicą. Angażował się m.in. w tworzenie tzw. skrytych zgromadzeń zakonnych. Zmarł w 1916 r. Papież Jan Paweł II w 1988 r. ogłosił Honorata Koźmińskiego błogosławionym.
Powstanie listopadowe rozpoczęło się wieczorem 29 listopada 1830 r., kiedy grupa spiskowców ze Szkoły Podchorążych Piechoty na czele z Piotrem Wysockim próbowała zabić przebywającego w Belwederze Wielkiego Księcia Konstantego, brata cara Mikołaja I. Zamach się nie udał. Do wystąpienia przeciwko namiestnikowi cara przyłączyli się mieszkańcy stolicy. W walce ze 115-tysięczną armią rosyjską uczestniczyło ok. 54 tys. polskich żołnierzy. Trwające przeszło rok powstanie zakończyło się klęską. Po upadku zrywu represjonowano jego uczestników i drastycznie ograniczono autonomię Królestwa Polskiego. (PAP)
akn/ gma/