Prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o objęciu narodowym patronatem obchodów przyszłorocznej, 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. To wyraz czci dla odwagi i poświęcenia powstańców oraz cywilnych mieszkańców stolicy - podkreśla Kancelaria Prezydenta. O tej decyzji poinformował szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski w piśmie m.in. do prezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
"Ze względu na wyjątkowe znaczenie tej rocznicy prezydent postanowił objąć jej obchody w 2014 r. Patronatem Narodowym. Decyzja ta jest wyrazem czci dla odwagi i poświęcenia powstańców oraz cywilnych mieszkańców Warszawy" - podkreślono w piśmie.
O patronat prezydenta nad 70. rocznicą powstania wnioskowali: prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, wojewoda mazowiecki, prezydent stolicy i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.
Szef prezydenckiej kancelarii zaznaczył w piśmie, że prezydentowi "zależy również na podkreśleniu, jak ważna była i jest pamięć o powstaniu dla patriotycznego wychowania pokoleń Polaków".
Michałowski poinformował także, że prezydent zdecydował o objęciu honorowego patronatu nad rewitalizacją Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, który - zaznaczył szef kancelarii - "stanie się jedną z najważniejszych nekropolii nie tylko stolicy, ale i Polski".
"Podniesienie rangi cmentarza będzie hołdem dla ofiar niemieckich zbrodni i świadectwem pamięci potomnych" - napisał Michałowski.
O objęcie przez prezydenta patronatu nad rewitalizacją i podniesieniem rangi cmentarza zwróciło się Towarzystwo Przyjaciół Woli i Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy AK.
"Jesteśmy wdzięczni, że prezydent objął swoim honorowym patronatem rewitalizację, podniesienie rangi Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, mocno dziś zaniedbanego i traktowanego drugorzędnie przy okazji obchodów państwowych" - powiedział PAP warszawski poseł PO, prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli Michał Szczerba.
Jak zaznaczył, cmentarz ten jest nekropolią szczególnego, niepowtarzalnego rodzaju. Na obszarze 15 tys. m kw. w 177 mogiłach zbiorowych złożono szczątki ok. 40 tys. poległych i zamordowanych w czasie powstania warszawskiego, zarówno cywili, jak i wojskowych, ekshumowanych z terenu miasta oraz ok. 12 ton prochów ludzi zamordowanych przez Niemców i spalonych w czasie powstania i po jego kapitulacji. "To jest łącznie około 100 tys. osób, co czyni ten cmentarz prawdopodobnie największą tego rodzaju nekropolią Europy" - powiedział.
"W naszym najgłębszym przekonaniu cmentarzowi należy nadać rangę centralnej nekropolii Powstania Warszawskiego i Polski Walczącej" - zaznaczył Szczerba. Jego zdaniem przyszłoroczna, 70. rocznica wybuchu powstania jest "naturalną okazją do tego, aby zintensyfikować wspólne wysiłki wielu środowisk i instytucji wokół kwestii cmentarza". (PAP)
hgt/ eaw/ jbr/