Holokaust

18.04.2014 aktualizacja 14.07.2016

Obchody 71. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Złożeniem kwiatów przed pomnikiem Bohaterów Getta, przed bunkrem Anielewicza i na Umschlagplatz oraz akcją rozdawania papierowych przypinek w kształcie żonkili zostanie w sobotę w Warszawie uczczona 71. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Kwiaty pod pomnikami Bohaterów Getta, ku czci Żegoty i ku czci Szmula Zygielbojma, przed bunkrem Anielewicza, pod Umschlagplatz, przed tablicą Pawła Frenkla oraz w enklawie getta przy ul. Siennej złożą m.in. przedstawiciele władz miasta, Muzeum Historii Żydów Polskich i organizacji żydowskich.

Na ulicach Warszawy i innych miast wolontariusze rozdawać będą papierowe przypinki w kształcie żonkili - symbol pamięci o powstańcach z getta. Do akcji włączyli się także partnerzy zagraniczni m.in. z Niemiec, Czech, Norwegii, Izraela i USA. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, zmarłego w 2009 r. uczestnika powstania i ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania Edelman składał bukiet żółtych kwiatów, najczęściej żonkili, pod pomnikiem Bohaterów Getta. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

W stołecznej akcji rozdawania przypinek i ulotek z informacjami o powstaniu w getcie weźmie udział ponad 400 wolontariuszy. Inicjatywę wsparło wiele organizacji społecznych, samorządów, uczelni i szkół w całym kraju. Informował o niej również metropolita warszawski Kazimierz Nycz w liście do proboszczów i rektorów kościołów. Pomoc w promocji akcji za granicą poprzez polskie placówki dyplomatyczne zadeklarowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, włączyły się w nią także Instytuty Polskie.

Ze strony www.jewishmuseum.org.pl/zonkile można pobrać szablony w języku polskim, hebrajskim i angielskim, by wykonać własne żonkile.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Portal historyczny www.dzieje.pl jest patronem medialnym akcji żonkile.(PAP)

akn/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL