Minutą ciszy w godzinę „W” w Wilnie, na Górze Trzech Krzyży, oddano w czwartek hołd powstańcom warszawskim. Uczczono też pamięć uczestników powstania wileńskiego, które wybuchło na początku lipca 1944 r.
Zatrzymanie się o symbolicznej godzinie 17 czasu w Polsce (godz. 18 na Litwie) i wycie syren poprzedziła modlitwa za poległych i przypomnienie wydarzeń sprzed 75 lat. Po oddaniu hołdu poległym zebrani śpiewali wspólnie pieśni powstańcze.
"Dziękuję za tę inicjatywę uczczenia rocznicy powstania warszawskiego - powiedział do zebranych na Górze Trzech Krzyży kierownik wydziału konsularnego ambasady polskiej w Wilnie Marcin Zieniewicz. - Jest to piękny gest łączący Polaków ponad granicami".
Inicjatorem upamiętnienia powstania warszawskiego w Wilnie jest Wileńska Młodzież Patriotyczna, która w czwartek zgromadziła z biało-czerwonymi flagami nie tylko członków swojej organizacji, lecz także m.in. uczniów polskich szkół i harcerzy.
"Jesteśmy szczęśliwi, że w tak ważnej chwili dla narodu polskiego mogliśmy się połączyć z Polakami w Polsce i na całym świecie" - powiedziała PAP przewodnicząca Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej Marlena Paszkowska.
Dla upamiętnienia 75. rocznicy powstania warszawskiego wileńscy Polacy nagrali też teledysk, w którym wykonali jedną z najpopularniejszych pieśni powstańczych – "Marsz Mokotowa".
"W ten sposób chcieliśmy pokazać, że wileńscy Polacy pamiętają o tym potężnym zrywie warszawiaków i są dumni z przynależności do polskiego narodu" - powiedział PAP dziennikarz Radia Wilno, autor pomysłu, Paweł Kobak.
Piosenkę wykonali wiceprezes Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz, przedstawiciel Fundacji Pamięci Narodowej Jarosław Szostko, aktor Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie Edward Kiejzik, uczennica wileńskiej Szkoły im. Szymona Konarskiego Gerda Sziszackaite oraz Zespół Pieśni i Tańca "Ojcowizna".
Zdjęcia do teledysku nagrywano w podwileńskim lesie, na wileńskim placu Katedralnym i na scenie dawnego Teatru na Pohulance. Są one przeplatane fragmentami archiwalnymi z powstania warszawskiego.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ulb/ kar/