Inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 r. i odsłonięcie tablicy poświęconej pilotom z USA, walczącym w wojnie polsko-bolszewickiej - to główne punkty obchodów 94. rocznicy batalii w obronie Warszawy. Uroczystości rozpoczną się w czwartek w Ossowie k. Wołomina.
Centralnym punktem obchodów będzie piątkowe widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów w uzbrojeniu i umundurowaniu z okresu wojny polsko-bolszewickiej.
Inscenizację Bitwy Warszawskiej poprzedzi msza św. w intencji poległych polskich żołnierzy, którą w kaplicy w Ossowie odprawi abp Henryk Hoser. Uroczystości zaplanowano także przy Krzyżu Pamięci, w miejscu, gdzie 14 sierpnia 1920 r. bohatersko poległ ks. Ignacy Skorupka. Tam - już w czwartkowy wieczór - odbędzie się apel poległych.
Sobota upłynie w Ossowie pod znakiem wydarzeń ukazujących historyczne związki Polaków i Amerykanów. Odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona lotnikom z USA, służącym w czasie wojny polsko-bolszewickiej jako ochotnicy w 7. Eskadrze Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki (tzw. Eskadrze Kościuszkowskiej). W uroczystości wezmą m.in. udział ambasador USA Stephen D. Mull, burmistrz Wołomina Ryszard Madziar oraz przedstawiciele 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, która kontynuuje tradycje kościuszkowców.
Wśród sobotnich atrakcji – w ramach przedsięwzięcia „American Day” - będzie m.in. pokaz sprzętu lotniczego. Zaplanowano także prezentację wystawy o historii Eskadry Kościuszkowskiej oraz ekspozycji „Ryszard Kukliński – Polska Samotna Misja”, przygotowanej przez Izbę Pamięci płk. Kuklińskiego.
Obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończą się w niedzielę; tego dnia rozstrzygnięte zostaną XIV Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich.
„Coroczne spotkania z historią w Ossowie to znakomity sposób na edukację poprzez zabawę, na integrację rodzin, na chłonięcie historii w łatwo przyswajalny sposób. Wzbudzamy jak najszersze zainteresowanie tymi wydarzeniami, które przez lata komuny były zamazywane” - podkreśla burmistrz Wołomina, jeden z organizatorów uroczystości w Ossowie.
Ich częścią będzie również zaplanowane na piątek upamiętnienie na miejscowej Polanie Dębów Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 2010 r. W poprzednich latach odsłonięto tam popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, bp. polowego Tadeusza Płoskiego oraz szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszka Gągora. Wszystkie ofiary katastrofy symbolizuje zasadzone na terenie polany 96 dębów.
W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem "Cudu nad Wisłą". Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.
Bitwę warszawską uznano za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.(PAP)
wmk/ agz/ gma/