Parada w rzymskiej alei Via dei Fori Imperiali odbyła się w piątek z okazji obchodzonego 2 czerwca Święta Republiki. Przypada ono w rocznicę referendum z 1946 roku, w którym Włosi opowiedzieli się za zniesieniem monarchii i ustanowieniem republiki.
W paradzie, którą obserwowali przedstawiciele władz kraju z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Paolo Gentilonim, uczestniczyło około 4 tysięcy przedstawicieli wszystkich formacji wojskowych i służb, wśród nich Obrony Cywilnej i Czerwonego Krzyża. Maszerowali także burmistrzowie miast i miasteczek z całego kraju, w tym także tych zniszczonych w trzęsieniach ziemi w kilku regionach w ciągu minionego roku.
Przejechały specjalne pojazdy, używane na terenach kataklizmu.
Na zakończenie hymn zaśpiewał światowej sławy tenor Andrea Bocelli, któremu towarzyszył między innymi chór Narodowej Akademii Świętej Cecylii z Wiecznego Miasta.
Nad Rzymem przeleciały samoloty eskadry akrobacyjnej włoskich sił powietrznych, Frecce Tricolori (trójkolorowe strzały), zostawiając na niebie smugi w kolorach flagi narodowej.
Obchody rozpoczęło rano złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Ołtarzu Ojczyzny przy Placu Weneckim przez przedstawicieli najwyższych władz.
W uroczystym przesłaniu z okazji święta narodowego prezydent Mattarella napisał: „Niech wartości, które zjednoczyły nas 2 czerwca 1946 roku dalej prowadzą nas, byśmy zrealizowali to samo pragnienie naszych ojców: przekazać przyszłym pokoleniom Włochy żyjące w pokoju, prosperujące i solidarne”.
„Trudności, z jakimi się borykamy, zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa i naszego dobrobytu wymagają podejścia z jasną świadomością osiągniętych celów” - dodał szef państwa.
Podkreślił też: „Niech towarzyszy nam też świadomość tego, że w coraz bardziej współzależnym świecie nie będzie prawdziwego bezpieczeństwa, jeśli będą utrzymywać się ogniska kryzysów i konfliktów; nie może być prawdziwego dobrobytu, jeśli część ludzkości będzie zmuszona żyć w ubóstwie”.
Z okazji święta narodowego zorganizowano koncerty orkiestr wojskowych na stacjach kolejowych w największych miastach: Rzymie, Mediolanie, Turynie, Palermo, Bari, Trieście i Florencji.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ klm/ kar/