II Rzeczpospolita

24.01.2019

Ogłoszono plan obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok

Konkurs wiedzy o ostatnich stu latach w historii Białegostoku, okolicznościowe wystawy, promocje wydawnictw, koncert, specjalny znaczek wydany przez Pocztę Polską - tak będą wyglądać obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok.

Główne obchody odbędą się 19 lutego, dokładnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Tego dnia główne uroczystości odbędą się w południe pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, będzie tam także biało-czerwony tort dla mieszkańców. Na dziedzińcu Ratusza, gdzie mieści się Muzeum Podlaskie będzie wmurowana kapsuła czasu przygotowywana przez dziennik "Kurier Poranny". Wieczorem podczas uroczystego koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej specjalna kapituła uhonoruje osoby zasłużone dla miasta tytułem "Białostoczanina 100-lecia".

Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku - wtedy też - jak przypominali wielokrotnie historycy - z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Niemcy ewakuowali się do Prus Wschodnich.

"Mamy okazję pokazać, że ta niepodległość była czymś ważnym dla całej Polski, ale również dla naszego miasta" - mówił prezydent Truskolaski i podkreślał, że stąd cykl obchodów, a nie tylko obchody zorganizowane jednego dnia.

"Chciałbym zaprosić mieszkańców Białegostoku (...) Chciałbym też poprosić mieszkańców o wywieszenie w tym dniu (19 lutego) flag narodowych" - mówił dziennikarzom Truskolaski. Poinformował, że na uroczystości będą zaproszone m.in. najwyższe władze państwowe: prezydent i premier. Ma być także zaproszony przewodniczący Rady Europejskiej, z którym - jak mówił Truskolaski - już rozmawiał.

"Dla nas to będzie duże święto, duże wydarzenie" - mówi o planowanych obchodach Truskolaski. "Chcielibyśmy, żeby ono przede wszystkim przez naszych mieszkańców zostało odebrane jako święto jedności, jako święto, które powinno nas wszystkich łączyć, jako święto dumy z naszego miasta i z naszej ojczyzny" - dodał prezydent Truskolaski.

Zastępca prezydenta Rafał Rudnicki dodał, że władzom zależy, żeby mieszkańcy poczuli "dumę", że mieszkają w Białymstoku i by w obchodach wzięło udział jak najwięcej mieszkańców. "Zależy nam także na tym, by te obchody, które planujemy na szereg miesięcy, nie dni, zintegrowały białostoczan, by byli dumni z tej swojej przeszłości" - mówił Rudnicki. Mówił, że nie brakowało w ciągu tych wszystkich lat zarówno tragicznych ale i radosnych wydarzeń.

Obchody zaczną się 5 lutego otwarciem plenerowej wystawy zdjęć przygotowanej przez Muzeum Wojska, która będzie miała formułę kartek z kalendarza, gdy Białystok odzyskiwał niepodległość. 17 lutego odbędzie się "Test Wiedzy o historii Białegostoku". Dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski powiedział, że w tym roku, w związku z obchodzoną rocznicą odzyskania niepodległości przez miasto, tematyka testu została ograniczona do ostatnich stu lat z dziejów Białegostoku (1919-2019). Od 19 lutego muzeum prezentować również będzie wystawę "Pierwsze lata Niepodległości - Białystok".

W ramach obchodów 20 lutego zaplanowano premierę filmu "Zenek" o harcerzu Zenku Borowskim zastrzelonym w 1943 r., koncert Michała Ciruka "Ciry" "Pocztówki z miasta B. część II". 22 lutego odbędzie się promocja książki "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. Echo Białostockie", którą wydała Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok uczci także Poczta Polska, która 19 lutego wyda specjalny znaczek. Barbara Strzymińska-Zdanewicz z Poczty Polskiej poinformowała, że dotychczas Białystok nie był obecny na znaczku, poza muralem "Dziewczynka z konewką", ale ten nie miał wprost odniesienia do miasta, a był wydany w serii street-art. Okolicznościowy znaczek o wymiarach 3 na 2,5 cm przedstawia Pałac Branickich i gryfa z herbu rodu Branickich. Będzie 10 mln takich znaczków, cena za sztukę 5 zł.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL