Kultura i sztuka po 1989 roku

30.05.2015 aktualizacja 14.07.2016

Omilanowska: odnowienie Rogalina bez precedensu w historii muzealnictwa

Minister Małgorzata Omilanowska, podczas otwarcia zmodernizowanego Muzeum Pałacu w Rogalinie. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Minister Małgorzata Omilanowska, podczas otwarcia zmodernizowanego Muzeum Pałacu w Rogalinie. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Odnowienie dzięki środkom UE głównego gmachu rezydencji w Rogalinie nie miało precedensu w historii polskiego muzealnictwa – powiedziała w sobotę minister kultury Małgorzata Omilanowska. Podjęto wysiłek precyzyjnego zrekonstruowania wyposażenia wnętrz pałacu- zaznaczyła.

Minister kultury wzięła udział w uroczystości zakończenia rewaloryzacji tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego. Do Rogalina (Wielkopolskie) przyjechał też z tej okazji prezydent Bronisław Komorowski.

Kompleks pałacowo-parkowy w Rogalinie jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Przez przeszło dwa lata trwał kosztujący ponad 38,6 mln zł drugi etap modernizacji i rewaloryzacji, dzięki któremu odtworzono historyczne wnętrza i otoczenie w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX i na początku XX wieku.

„Oddanie do użytku po tym wieloletnim remoncie rezydencji w Rogalinie to nie tylko wielki dzień dla polskiego państwa, dla Wielkopolski, dla rodu Raczyńskich, ale także dla polskiego muzealnictwa i polskiej historii sztuki. Rogalin to jedna z najlepszych realizacji architektonicznych jakie mamy na ziemiach polskich” – powiedziała Omilanowska.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniała, że choć przez lata starano się o renowację rogalińskiej rezydencji po wojennych zniszczeniach, dopiero po wstąpieniu Polski do UE udało się zdobyć na ten cel stosowne środki. Modernizacja pałacu współfinansowana była ze środków unijnych - z tego źródła pochodziło 26 mln zł. Resztę stanowił wkład resortu kultury i Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP), którego rogaliński pałac jest oddziałem.

„Oddanie do użytku po tym wieloletnim remoncie rezydencji w Rogalinie to nie tylko wielki dzień dla polskiego państwa, dla Wielkopolski, dla rodu Raczyńskich, ale także dla polskiego muzealnictwa i polskiej historii sztuki. Rogalin to jedna z najlepszych realizacji architektonicznych jakie mamy na ziemiach polskich” – powiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

„Dzięki tym środkom (z UE- PAP) udało się wyremontować ten główny gmach, ale przede wszystkim dokonać czegoś bezprecedensowego w historii polskiego muzealnictwa: podjęto wysiłek precyzyjnego zrekonstruowania wyposażenia wnętrz pałacu, do najdrobniejszego detalu, w oparciu o zdjęcia i przedwojenną dokumentację” - powiedziała.

Bronisław Komorowski przypomniał podczas uroczystości, że w czasie remontu rogalińskiego kompleksu, dzieła w nim zgromadzone - m.in. obrazy Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej - można było oglądać w Pałacu Prezydenckim. Podziękował za to, podkreślając, że była to okazja dla tysięcy osób zwiedzających Pałac, żeby te dzieła zobaczyć i poczuć dumę "z wielkości Polski i z wielkości Wielkopolski również".

Uczestnicząca w wydarzeniu Wirydiana Rey, córka prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Bernarda Raczyńskiego podkreśliła, że odnowiony pałac w Rogalinie będzie przyciągał rzesze zwiedzających.

„Przy każdej wizycie jestem szczególnie wzruszona, odwiedzając gabinet londyński ojca, w najmniejszych szczegółach odtworzony w skrzydle pałacu. Dzisiaj cały gmach główny pałacu wrócił do dawnej świetności. Ojciec kochał Rogalin. We wspomnieniach i rozmowach często do niego wracał. Jako ostatni męski potomek Raczyńskich z Rogalina, po odzyskaniu przez Polskę wolności, postanowił zapisać go utworzonej przez siebie Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu” - powiedziała.

„Przyświecała mu myśl, że Rogalin ma służyć +na zawsze i wszystkim+. Jestem przekonana, że ojciec cieszy się dziś razem z nami, że jego ukochany dom rodzinny po wielu latach ponownie otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, świadcząc o tradycji i ucząc historii Polski” – dodała.

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie będzie udostępniony zwiedzającym od 16 czerwca.

W rogalińskim kompleksie wykonano modernizację infrastruktury i szeroko zakrojone prace budowlano-konserwatorskie. Objęły one m.in. pałac ze skrzydłami i pozostałe budynki rezydencji, rekonstrukcję dróg dojazdowych do pałacu, nawierzchni dziedzińca, oraz nawierzchni alei parku. Odrestaurowane zostały też pałacowe wnętrza.

By w pełni odtworzyć historyczne wnętrza, należało zrekonstruować szereg obiektów utraconych w czasie II wojny światowej, wśród nich tkanin ściennych, rzeźb, pieców, oświetlenia czy witraży. Wykonano konserwację niemal 300 zabytkowych mebli, kilkudziesięciu obrazów, wielu żyrandoli, pieców i innych obiektów rzemiosła artystycznego. W sumie w obiekcie po zakończeniu prac znajdzie się ok. 1 tys. zrekonstruowanych bądź poddanych konserwacji obiektów.

Istotną realizacją w ramach całego przedsięwzięcia było odtworzenie pełnego wyposażenia jednego z największych wnętrz pałacu - neorokokowej biblioteki z dębowymi szafami dekorowanymi bogatą snycerką. Obiekt przystosowany jest do potrzeb i wygody osób niepełnosprawnych ruchowo i osób niewidomych. Z myślą o najmłodszych zwiedzających, w odrestaurowanych pomieszczeniach przyziemia pałacu, przygotowano specjalne Muzeum Dziecięce.

Zakończone przedsięwzięcie to drugi etap prac rewaloryzacyjnych i modernizacyjnych w Rogalinie. Prowadzone w latach 2007-2009 prace w ramach pierwszego etapu polegały na zabezpieczeniu i odtworzeniu głównego korpusu pałacu rogalińskiego. Po jego zakończeniu, gościom muzeum udostępniono galerię malarstwa, skrzydło północne obiektu, powozownię, a także korpus główny budynku bez wyposażenia, a jedynie z odtworzoną architekturą wnętrz. Na realizację tego etapu wydano ponad 15,5 mln zł.

Rezydencja w Rogalinie została zbudowana w latach 1768-1776 jako rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski, od 1782 r. marszałka koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do 1939 roku zespół pałacowo-parkowy pozostawał w rękach rodziny. Pałac w Rogalinie od 1949 r. jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. (PAP)

rpo/ akw/ mok/ jzi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL