Odsłonięcie tablicy z nazwą pl. Jacka Kucharzewskiego, pierwszego niekomunistycznego prezydenta Opola i premiera publikacji „Pierwsza Rada. Debiut samorządowy Opola – kadencja 1990 – 1994” złożyły się m.in. na uroczystości wieńczące obchody 25-lecia samorządu Opola.
Uroczystości te odbyły się we wtorek po południu na pl. Jacka Kucharzewskiego oraz w opolskim ratuszu, gdzie wręczono także tytuły Zasłużony Obywatel Miasta Opola m.in. radnym pierwszej po 1989 roku kadencji opolskiej rady.
Imieniem Kucharzewskiego nazwano plac w centrum Opola na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej, Sempołowskiej i pl. Wolności. Tablicę z nazwą placu odsłonili wspólnie wdowa po byłym prezydencie Opola Krystyna Kucharzewska, ich córka Monika Adamska, wiceprezydent Opola Maciej Wujec i przewodniczący opolskiej rady miasta Marcin Ociepa.
„Jesteśmy bardzo poruszeni tą uroczystością i z pewnością możemy być dumni z tego, że Jacek Kucharzewski podjął się przed laty zadania, jakim było budowanie samorządu miasta” – mówiła Kucharzewska. Adamska dodała, że to zadanie było bardzo trudne, bo polegało na wypracowaniu zupełnie nowych rozwiązań. "To był pionierski okres” - podkreślała córka Kucharzewskiego.
Ociepa przypomniał, że opolska rada miasta 2 lipca podjęła uchwałę ws. nadania imienia Kucharzewskiego placowi w centrum Opola. „Czcimy w ten sposób człowieka, który miał odwagę stanąć na czele wspólnoty samorządowej miasta Opola i poświęcić tej wspólnocie swoje życie, dorobek, umiejętności i talenty” – mówił tłumacząc, że Kucharzewski i jego współpracownicy w momencie przemian ustrojowych "porzucili swoje codzienne zajęcia, wyzwania zawodowe i rodzinne i poświęcili się pracy samorządowej".
Kucharzewski był prezydentem Opola w latach 1990-1994, zmarł 14 lipca 2009 r. W uzasadnieniu uchwały dotyczącej nazwania jego imieniem placu miejskiego zapisano, że upamiętnienie b. prezydenta Opola "wpisuje się w program świętowania 25 lat samorządności w roku 2015"."Ogromne zaangażowanie, odpowiedzialność, rozwaga i jednocześnie odwaga w podejmowaniu decyzji przez pana Jacka Kucharzewskiego, jego nieprzeciętne umiejętności przekonywania i negocjacji zaowocowały stworzeniem mocnych podstaw funkcjonowania współczesnego Opola" - podkreślono w dokumencie.
Przed uroczystościami na konferencji prasowej Ociepa wyjaśniał natomiast, że publikacja „Pierwsza Rada. Debiut samorządowy Opola – kadencja 1990 – 1994” pod red. Mariana Buchowskiego i Krystyny Cieszyńskiej to „widoczny znak” obchodów 25-lecia samorządu, który ma po nich pozostać. Podkreślał, że ma ona m.in. popularyzować wiedzę o samorządzie i służyć np. naukowcom czy mieszkańcom.
„Poświęcona została wyłącznie radzie miasta pierwszej kadencji (…). To hołd dla ludzi, którzy porzucili swoje prywatne interesy, zajęcia i poświecili się budowie samorządności Opola” – mówił wyjaśniając, że w znacznej części składa się ona ze wspomnień radnych pierwszej kadencji. Publikacja sfinansowana została ze środków miasta, a wydano ją w nakładzie 550 egzemplarzy.
Wtorkowe uroczystości zakończyły obchody 25-lecia samorządności, których początkiem była majowa uroczysta sesja rady miasta. Wtedy także odznaczono kilkunastu zasłużonych dla Opola samorządowców - w tym prezydentów miasta, wieloletnich radnych i przewodniczących rady.
Wiceprezydent Opola przed wręczeniem we wtorek tytułów Zasłużony Obywatel Miasta Opola podkreślił, że wyróżnieni nimi „wytyczyli ścieżki, którymi po dziś dzień podążają samorządowcy”. (PAP)
kat/ pz/