Epoka nowożytna

15.09.2014 aktualizacja 14.07.2016

Orsza 1514 r. – Polska i Litwa kontra Moskwa we wrześniowym numerze „Mówią Wieki”

Wrześniowy numer „Mówią Wieki” Wrześniowy numer „Mówią Wieki”

500 lat temu, 8 września 1514 r. pod Orszą na Białorusi rozegrała się wielka batalia, w której połączone wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego pod wodzą księcia Konstantego Ostrogskiego pobiły armię moskiewską.

Z tej okazji Magazyn Historyczny „Mówią Wieki” wydał rozbudowany (liczący aż 144 strony) numer monograficzny poświęcony temu wydarzeniu oraz stosunkom Polski i Litwy z państwem moskiewskim (z którego wyrosła potem Rosja) w XV–XVI w. „Bitwa pod Orszą to jedno z pierwszych zwycięstw armii polsko-litewskiejw starciu z wojskami rosyjskimi, które otwiera całą serię wiktorii i +wiktoryjek+ nad wschodnim sąsiadem (…) - napisał w słowie wstępnym redaktor naczelny „Mówią Wieki” dr Jarosław Krawczyk.

Partnerem miesięcznika jest Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, a artykuły oprócz historyków polskich napisali też badacze z Rosji i Białorusi. Dzięki wsparciu MSZ ukazała się także białoruska wersja numeru.

Więcej: www.mowiawieki.pl/index.php?page=slider&id=394

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL