19.10.2010. Warszawa - Pamiątki po Janie Karskim, m.in. egzemplarz pierwszego wydania słynnej książki „Tajne państwo” („Story of a Secret State”) i krzyż z mieszkania legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, Muzeum Historii Polski w Warszawie otrzymało od przyjaciółki Karskiego Kai Mireckiej-Ploss. Cenne przedmioty odebrał w Waszyngtonie dyrektor MHP Robert Kostro.
Oprócz wydanej w 1944 roku książki i krzyża, Muzeum Historii Polski otrzymało również wiele fotografii, które przedstawiają Jana Karskiego zarówno prywatnie, jak i w czasie oficjalnych imprez. Muzeum wzbogaciło się także o książki z odręcznymi dedykacjami dla słynnego kuriera, np. od Tadeusza Wittlina.
MHP we współpracy z Centralą Szkół Dokształcających w Ameryce zamierza uruchomić projekt edukacyjny przybliżający postać Jana Karskiego uczniom szkół polonijnych.
W czasie pobytu w Waszyngtonie i w Nowym Jorku dyrektor Robert Kostro prezentował Muzeum Historii Polski przedstawicielom Polonii i muzeów amerykańskich. Szef MHP mówił m.in. o tym, że powstające muzeum, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom bardziej zainteresuje polonijną młodzież i pomoże Polonusom ugruntować dumę z polskiego pochodzenia. Jednocześnie wyraził nadzieję, że muzeum będzie atrakcyjne również dla cudzoziemców.
Pomoc w popularyzacji MHP i współpracę zadeklarowały rożne instytucje m.in. Fundacja Kościuszkowska, Polski Instytut Naukowy oraz Instytut Piłsudskiego. Propozycje współpracy z MHP zgłosiły także instytucje amerykańskie m.in. Muzeum Narodowe Historii Ameryki oraz „Newseum” czyli muzeum „newsów”, jedna z najnowocześniejszych placówek muzealnych na świecie.
Fot. T. Gzell - PAP.
mhp/mjs