Europa i świat po II wojnie światowej

09.11.2014 aktualizacja 14.07.2016

Papież: Upadek muru berlińskiego nie byłby możliwy bez Jana Pawła II

Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA

O zaangażowanie na rzecz zniesienia wszystkich istniejących na świecie murów i podziałów zaapelował papież Franciszek w 25. rocznicę upadku muru berlińskiego. Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę powiedział, że upadek muru nie byłby możliwy bez Jana Pawła II.

Zwracając się do wiernych po południowej modlitwie Anioł Pański, Franciszek przypomniał, że 9 listopada 1989 roku upadł mur w Berlinie, który "przez długi czas przecinał miasto na pół i był symbolem ideologicznego podziału Europy i całego świata".

"Do upadku doszło nagle, ale było to możliwe dzięki długiemu i żmudnemu zaangażowaniu wielu osób, które się o to modliły, walczyły i cierpiały, niektórzy z poświęceniem życia" - dodał.

Franciszek podkreślił, że wśród "protagonistów” tego wydarzenia był święty papież Jan Paweł II.

Franciszek wezwał do modlitwy, by dzięki współpracy wszystkich ludzi dobrej woli na świecie szerzyła się "kultura spotkania", zdolna obalić wszystkie istniejące mury i podziały. (PAP)

sw/ abr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL