Ok. 180 rekonstruktorów w umundurowaniu i uzbrojeniu polskiej piechoty z różnych epok, wojen i powstań narodowych przedefilowało we wtorek ulicami stolicy z okazji Święta Niepodległości. W paradzie wziął również udział odrestaurowany Cadillac 355D wyprodukowany w 1934 r. dla marszałka Józefa Piłsudskiego. Parada była częścią prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej".
Marsz "Razem dla Niepodległej" z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli najwyższych władz wyruszył z ul. Królewskiej po zakończeniu uroczystości państwowych z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbywających się na pl. Piłsudskiego.
Rekonstruktorów, którzy towarzyszyli marszowi, oklaskami witali mieszkańcy miasta licznie zgromadzeni się na trasie defilady. Wiodła ona przez ul. Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie, pl. Na Rozdrożu do Belwederu.
Uczestnicy pochodu, członkowie grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, odtworzyli umundurowanie i uzbrojenie oddziałów polskiej piechoty z XIX i XX w.
Defilowali miłośnicy historii w mundurach 14. Pułku Strzelców Syberyjskich, który uczestniczył w walkach podczas powstania styczniowego. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości odtwarzali oddział powstańców wielkopolskich z lat 1918/1919 z oryginalnym, liczącym 90 lat sztandarem kompani powstańczej z wielkopolskiego Kaszczoru.
Jednostki wojskowe z okresu II Rzeczpospolitej reprezentowali m.in. rekonstruktorzy w wyposażeniu Batalionu Stołecznego z repliką sztandaru jednostki, w umundurowaniu do uroczystych wystąpień piechoty. Można było również podziwiać pasjonatów historii w mundurach przedwojennej policji.
Ulicami stolicy przeszli także rekonstruktorzy w kombinezonach roboczych używanych w oddziałach zgrupowań powstania warszawskiego walczących na Śródmieściu, Powiślu, Mokotowie i Żoliborzu z bronią ręczną zrzeszeni w Grupie Rekonstrukcji Historycznej "Śródmieście".
Jedną z atrakcji defilady była obecność żołnierzy cyklistów ze szwadronu kolarzy 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W czasie kampanii 1939 r. szwadron walczył w Pomorskiej Brygadzie Kawalerii w składzie Armii "Pomorze" m.in. w bitwie nad Bzurą.
"2. Pułk powstał w 1914 r., rok później po szarży pod Rokitną zyskał miano szwoleżerów. Wyróżnienie to otrzymywały pułki, które zasłużyły się wyjątkowym bohaterstwem na polu walki. Chętnie bierzemy udział w takich uroczystościach, bo wydaje nam się to ciekawą lekcją historii, a dla nas też jest pewnym obowiązkiem patriotycznym" - powiedział PAP jeden z rekonstruktorów Stanisław Szamałek.
W paradzie wziął udział odrestaurowany Cadillac 355D wyprodukowany w 1934 roku dla marszałka Józefa Piłsudskiego na specjalne zamówienie w USA i statkiem przetransportowany do Europy. Jechał nim ucharakteryzowany na marszałka aktor Daniel Olbrychski. Uczestnikom marszu towarzyszył także wyremontowany zabytkowy czołg Renault FT 17 prawdopodobnie używany przez Wojsko Polskie w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Czołg został sprowadzony do Polski z Afganistanu w 2012 r. (PAP)
akn/ jbr/