Europa i świat po 1989 roku

07.09.2019

Parlamentarzyści Polski i Litwy rozmawiają o pamięci historycznej

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Fot. PAP/P. Nowak Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Fot. PAP/P. Nowak

Kwestie pamięci historycznej Polski i Litwy, a także stanowiska obu krajów w gremiach międzynarodowych takich jak NATO, UE i Rada Europy są tematami rozpoczętej w sobotę w Wilnie XXI sesji Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.

Jak zadeklarowała w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, „to dobrze, że politycy zaczynają rozmawiać o historii”.

CZYTAJ TAKŻE

„Im bardziej staniemy w prawdzie w relacjach, tym trudniej będzie nas podzielić” - zaznaczyła. „Sowiecka Rosja zawsze wykorzystywała wszelkiego rodzaju nieporozumienia, tym grała, tym prowokowała, więc jeśli będziemy rozmawiać, unikniemy nieporozumień i wspólnie będziemy budować Europę dla nas, dla naszych dzieci, narodów” - powiedziała Gosiewska.

Zdaniem wicemarszałek, nawet jeżeli Polscy i Litwini nie osiągną porozumienia w niektórych kwestiach spornych, „istotnym jest, by rozmawiać”.

„My po długiej przerwie, dziesięcioletniej przerwie, w pracach Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego spotykamy się na przestrzeni ostatnich miesięcy już trzeci raz i sprawy trudne idą do przodu” - podkreśliła Gosiewska. „Jeśli się nie rozmawia, to trudno rozwiązywać problemy. Chcemy rozmawiać i chcemy razem rozwiązywać problemy” - dodała.

Polscy i litewscy parlamentarzyści dyskutują m.in. na temat relacji polsko-litewskich w okresie międzywojennym. Przewodniczący sejmowej komisji walk o wolność i pamięci historycznej państwa Arunas Gumuliauskas podkreśla jednak, że politycy nie zamierzają narzucać historykom własnej wizji.

CZYTAJ TAKŻE

„Politycy, broń Boże, nie zamierzają wtrącać się do procesu badań historycznych, ale jako przedstawiciele władzy chcemy zainspirować takie badania i zachęcić do bardziej aktywnego dialogu, żeby w naszej historii nie było żadnych białych plam i żeby nie wykorzystywały ich nieprzyjazne nam siły” – powiedział poseł.

Sesja zgromadzenia parlamentarnego zakończy się w poniedziałek.

W niedzielę parlamentarzyści udadzą się na Żmudź, do Szydłowa, które jest najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym ośrodkiem kultu maryjnego na Litwie, a następnie do Połągi, gdzie będą kontynuować obrady.

Polsko-Litewskie Zgromadzenie Parlamentarne działa od 1997 roku. Z założenia jego sesje odbywają się dwa razy do roku. W roku 2009 przerwano pracę z powodu braku postępu w rozwiązywaniu problemów polskiej społeczności na Litwie. Spotkania robocze polskich parlamentarzystów zostały wznowione w 2018 roku. W lutym br. w Warszawie odbyła się pierwsza sesja wznowionego zgromadzenia.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ dmi/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL