Holokaust

17.04.2019

PE w Strasburgu upamiętnia Powstanie w getcie warszawskim

Deputowani do Parlamentu Europejskiego upamiętnili w środę w Strasburgu rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim. W symbolicznym geście wielu z nich przypięło do swoich ubrań papierowe żonkile, przywołując pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. Akcja będzie trwać także w czwartek.

Co roku 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną – Żonkile. Tysiące wolontariuszy rozdaje papierowe żonkile; w tym tygodniu będą one rozdawane także w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. W tym roku akcję we współpracy z POLIN zorganizowała w PE europosłanka Róża Thun (PO).

Jak powiedziała PAP, żonkile i ulotki informujące o powstaniu dostała z POLIN i zaczęła je rozdawać w europarlamencie. „Zwrócili się do mnie z tym pomysłem i chętnie się w niego zaangażowałam. To ostatnie dni obecnej kadencji PE, a w piątek jest rocznica powstania. (...) Dzięki tym żonkilom europosłowie z całej UE będą mogli przenieść się na chwilę duchowo do Warszawy, upamiętniając te tragiczne wydarzenia” – zaznaczyła.

Jak dodała, upamiętnienie powstania jest okazją do refleksji nad tym, w jakim celu powstał PE. „Jesteśmy tu przede wszystkim, aby budować pokój w Europie, żeby nigdy więcej nie dopuścić do takich strasznych rzeczy. Przecież powód, dla którego istnieje Unia Europejska, to jest właśnie pokój” – wskazała.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL