Do 12 kwietnia można zgłaszać organizatorów i inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych 2014 r. do Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Będzie można głosować w trzech kategoriach: wydarzenie, wystawa oraz edukacja i multimedia.
"Plebiscyt organizujemy już po raz ósmy. Jego inicjatorem był portal historia.org.pl, który jest nadal partnerem tego przedsięwzięcia. W konkursie nagradzamy najciekawsze projekty, wystawy, wydarzenia edukacyjne o tematyce historycznej" - opowiadał PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
W tegorocznej edycji wprowadzono zmianę, dzięki której można będzie głosować w trzech kategoriach. Do pierwszej - "wydarzenie" można zaliczyć festiwale, imprezy plenerowe, konferencje i sympozja, tzw. komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona internetowa, tablice upamiętniające), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle i akcje społeczne.
"Plebiscyt organizujemy już po raz ósmy. Jego inicjatorem był portal historia.org.pl, który jest nadal partnerem tego przedsięwzięcia. W konkursie nagradzamy najciekawsze projekty, wystawy, wydarzenia edukacyjne o tematyce historycznej" - opowiadał PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
W kategorii "wystawa" będzie można głosować na nowe wystawy stałe lub czasowe, ekspozycje internetowe czy otwarcie muzeum. Kategoria trzecia - "edukacja i multimedia" zawiera projekty edukacyjne (np. warsztaty, lekcje muzealne, gry edukacyjne), publikacje, komiksy, wydarzenia internetowe lub multimedia (np. filmy i audiobooki), strony internetowe czy aplikacje mobilne.
"Postanowiliśmy wprowadzić tę zmianę, by zgłaszane projekty można było łatwiej porównywać przynajmniej w obrębie tych kategorii. Dzięki temu również więcej i bardziej różnorodnych projektów może być nagradzanych" - podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski.
Plebiscyt jest złożony z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne i instytucje mogą zgłosić do dwóch kandydatur. Do propozycji trzeba dołączyć opis inicjatywy uzupełniony materiałami ikonograficznymi lub multimediami. Propozycje można przesyłać za pomocą formularza dostępnego na stronie www.whr.muzhp.pl do 12 kwietnia. Pytania związane z plebiscytem można przesyłać pod adresem konkurs@muzhp.pl.
Po zakończeniu pierwszego etapu jury, w skład którego wchodzić będą przedstawiciele organizatorów oraz ludzie kultury i nauki, wskaże do 17 kwietnia po trzy projekty w każdej z kategorii. Zostaną one zakwalifikowane do II etapu rywalizacji. Wyłonione propozycje będą oceniali internauci w drodze powszechnego głosowania, które potrwa do 20 maja.
"Wydaje nam się, że to ciekawa inicjatywa, która z jednej strony daje uczestnikom wiedzę o różnych interesujących projektach dziejących się w kraju. Oferuje także możliwość promowania ciekawych inicjatyw instytucji kultury czy organizacji pozarządowych. I daje też pewną satysfakcję zwycięzcom, którzy chyba jednak czują się trochę wyróżnieni i otrzymują pewien zastrzyk dobrej energii i zachętę do dalszej pracy" - zaznaczył Kostro.
Podczas uroczystego finału plebiscytu zostaną wręczone nagrody główne - statuetki autorstwa rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnienia dla pozostałych finalistów.
W poprzedniej edycji konkursu uczestniczyło ponad 70 wydarzeń. Zwyciężył projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych "Magia ogrodów" zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. W poprzednich latach nagrodzono m.in. projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi "Korczak", którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki; organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego oraz otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.
Patronami medialnymi Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. (PAP)
akn/ agz/