Garrick Ohlsson, Dang Thai Son, Kevin Kenner, Philippe Giusiano i Yulianna Avdeeva - zwycięzcy Konkursów Chopinowskich wystąpią na tegorocznym, 16. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa” - podał dyr. festiwalu Stanisław Leszczyński.
36 koncertów dwie opery, 14 recitali fortepianowych złożą się m.in. na program festiwalu "Chopin i jego Europa", który trwać będzie od 15 sierpnia do 1 września w Warszawie.
W programie znajdą się występy licznych laureatów Konkursu, a także pianistów, w których biografiach artystycznych Konkurs Chopinowski stanowił ważny etap, mimo iż podobnie jak Ivo Pogorelić czy Nelson Goerner nie znaleźli się oni w gronie zdobywców nagród. "Jestem ciekawy na jakim etapie inwencji twórczej jest ten wybitny artysta" - zapowiedział udział w festiwalu Pogorelicia dyrektor Leszczyński podczas wtorkowej konferencji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.
"W podtytule festiwalu +Od Beethovena do Chopina. Przed Wielkim Konkursem+ zawarte zostały dwa najważniejsze wątki: Beethoven, którego honorujemy podobnie jak cała Europa obchodząca 250. rocznicę urodzin kompozytora, oraz Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który po raz 18. odbędzie się w październiku w Warszawie - wyjaśnił Leszczyński.
Przedstawiając program wskazał, że głównym nurtem Festiwalu będzie tradycyjnie muzyka Chopina, w tym również jego twórczość kameralna, np. dwukrotnie publiczność usłyszy Trio g-moll: w wersji z altówką i klarnetem.
Drugim wątkiem programu Festiwalu będzie prezentacja "pereł muzyki polskiej", w tym pierwsza wersja Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika Fantasia for Piano and Orchestra, Karola Szymanowskiego Symfonie concertante i I Koncert skrzypcowy oraz premierowe wykonanie na instrumentach historycznych Kwintetu fortepianowego op. 17 Józefa Nowakowskiego.
Tradycyjnie też, po wielkim sukcesie "Halki" i "Flisa", Fabio Biondi ze swym zespołem Europa Galante zaprezentuje operę Moniuszki - "Hrabinę". Jest to efekt kontynuowanych przez Fabio Biondiego prac nad kompletem nagrań dzieł scenicznych Stanisława Moniuszki. W obsadzie "Hrabiny" znajdą się m.in. Karen Gardeazabal, Natalia Rubiś, Mariusz Godlewski i Mattheus Pompeu. "Biondi skonfrontuje +Hrabinę+ z operą włoską – tym razem +Betly+ Donizettiego" - powiedział Leszczyński.
Obok wątków polskich pojawi się na festiwalu muzyka Ludwiga van Beethovena w mistrzowskich interpretacjach. Kompozycje Beethovena będzie można usłyszeć m.in. w wykonaniu Belcea Quartet oraz Orkiestry XVIII Wieku z Kristianem Bezuidenhoutem w podwójnej roili solisty i dyrygenta. W podobnej roli wystąpią również z Orkiestrą XVIII Wieku Alena Baeva przedstawiając I wersję Koncertu skrzypcowego Mendelssohna, i Vadim Kholodenko grający utwory Chopina.
Wystąpią także tradycyjnie orkiestry specjalizujące się w wykonawstwie historycznym – Europa Galante, {oh!} Orkiestra Historyczna oraz Dialoghi Ensemble z Lorenzo Coppolą z Orkiestrą XVIII Wieku na czele
Uczestniczący w konferencji Sieuwert Verster, dyrektor tej skupiającej 50 muzyków z ponad 20 różnych krajów orkiestry, mówił o ponad trzydziestoletniej przyjaźni z Leszczyńskim i silnych związkach jego orkiestry z festiwalem "Chopin i jego Europa", jak też o nagranym przez Orkiestrę XVIII wieku albumie "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.
"Mieliśmy wielkie szczęście i przywilej pracować nad tym dziełem przez blisko dwa lata" - mówił Verster. "Dowodem na nasz wielki entuzjazm związany z tym utworem, na nasze przekonanie, że jest to arcydzieło, niech będzie fakt, że kiedy godzinę temu po raz pierwszy zobaczyłem gotową płytę, od razu zamówiłem 150 jej egzemplarzy. Są to oczywiście dodatkowo zamówione egzemplarze, oprócz tych, które otrzymujemy jako kopie autorskie. I te nagrania zamierzam podarować naszym przyjaciołom, patronom, wszystkim, którzy nas wspierają, żeby podzielić się radością z posiadania tego wspaniałego utworu i to nie tylko w Holandii, ale na całym świecie.
Sieuwert Verster, który jest doradcą holenderskiej rodziny królewskiej w sprawach muzyki, zapytany czy możliwa jest promocja nagranego przez Orkiestrę XVIII wieku albumu "Straszny dwór" na dworze królewskim w Holandii, zapewnił, że zadba o to, aby to nagranie trafiło w ręce rodziny królewskiej.
"Nasza była królowa Beatrix, której mąż cierpiał na depresję, a muzyka była tym, co przynosiło mu ulgę i pociechę, zwróciła się do mnie z prośbą o doradztwo, o to bym sześć razy w roku przychodził do jej męża, by omówić z nim program dorocznych koncertów; przygotowywała je w formie prezentu i pewnej terapii dla niego. I od tej pory pełnię funkcję doradcy rodziny królewskiej. Te muzyczne relacje trwają. Niedawno podczas sesji nagraniowej odwiedziła nas była królowa Beatrix, a wtedy właśnie realizowaliśmy nagranie koncertu Karola Kurpińskiego" - dodał Sieuwert Verster.
Na Festiwalu będzie można usłyszeć nie tylko fortepiany współczesne, ale i instrumenty historyczne z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina marek Erard, Pleyel, Buchholtz oraz Graf.
16. Festiwal "Chopin i jego Europa" odbędzie się w Warszawie w dniach 15 sierpnia – 1 września. Twórcą programu i dyrektorem artystycznym jest Stanisław Leszczyński, a organizatorem narodowy Instytut Fryderyka Chopina. (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ pat/