Grudzień 1970

17.12.2017

PO: Grudzień ‘70 to wspomnienie ludzi, którzy zginęli, bo podnieśli głowę

Parlamentarzyści oraz radni miejscy PO złożyli w niedzielę kwiaty pod bramą Stoczni Szczecińskiej w rocznicę Grudnia'70. Trudno wyobrazić sobie, aby dzisiaj nie wspominać ofiar, które straciły życie, bo podniosły głowy – powiedział PAP szef zachodniopomorskiej PO Olgierd Geblewicz.

Politycy PO złożyli kwiaty w niedzielę rano przed oficjalnymi uroczystościami państwowymi, które odbędą się w 47 rocznicę Grudnia'70.

„Pamięć o ludziach, którzy zginęli w grudniu 1970 r. jest naszą powinnością. To jest część naszego trudnego, ale też wspaniałego dziedzictwa szczecinian i mieszkańców Pomorza Zachodniego” - dodał Geblewicz.

Pytany, dlaczego jako marszałek województwa zachodniopomorskiego nie weźmie udziału w oficjalnych obchodach rocznicy Grudnia’70, odpowiedział, że „dzisiejsza partia rządząca nie chce obchodzić żadnych świąt razem”.

„Prawo i Sprawiedliwość chce wszystko zawłaszczać. My stoimy dzisiaj tam gdzie stoją obywatele: jesteśmy z tymi politycznymi +lumpami+, +kanaliami+, +gorszym sortem+, jak nas określają. Władza w grudniu 1970 r. tak samo się zachowywała bardzo arogancko, bezczelnie” - powiedział Geblewicz.

„Jeżeli dzisiaj będą tu przed bramą stoczni najważniejsze władze państwowe, które nie reagują na takie słowa jak lumpy to warto, żeby nie tylko złożyli tutaj kwiaty i udawali jakąś celebrę, ale żeby rozważyli to w swoich sercach i głowach” - dodał.

Poseł PO Sławomir Nitras powiedział PAP, że „od czasu kiedy PiS w Polsce rządzi Platforma Obywatelska jest na oficjalnych obchodach bardzo źle widziana”.

„To się staje święto PiS-u. Dochodzi do słownych ataków, agresywne zachowania w stosunku do nas. Nie chcemy doprowadzać w tym dniu do jakiś gorszących scen. Jeśli organizatorzy, czy politycy z PiS-u nie potrafią zachować kultury, to staramy się nie wchodzić w sobie w drogę, bo to jest niegodne tego dnia i pamięci osób, które tu zginęły” - podkreślił poseł.

„Nie tak dawno stawaliśmy tu wspólnie i uważam, że kiedyś to wróci. Ale, żeby to nastąpiło muszą chyba zmienić się rządy. Zarówno prezydent Szczecina, jak i organizatorzy tej uroczystości, powinni zadbać, aby były to uroczystości powszechne, a nie tylko jednej strony. Jest mi smutno” - dodał Nitras.

O godz. 11.45 przed bramą Stoczni Szczecińskiej rozpoczną się oficjalne uroczystości związane z rocznicą wydarzeń Grudnia’70 z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefową Kancelarii Prezydenta Haliny Szymańskiej, wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego, przedstawicieli władz województwa i miasta, zachodniopomorskich parlamentarzystów, a także związkowców, przedstawicieli zakładów pracy oraz mieszkańców Szczecina.

Spod bramy stoczniowej o godz. 13 ulicami Szczecina przejdzie Marsz Pamięci Ofiar Grudnia’70. Uczestnicy marszu o godz. 14 spotkają się przed pomnikiem Anioła Wolności na pl. Solidarności. W tym samym miejscy z inicjatywy Muzeum Narodowego w Szczecinie o godz. 17 zapłoną znicze układające się napis: „grudzień'70”.

17 grudnia 1970 roku, na wieść o ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności, w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk. Stoczniowcy wyszli na ulice. Dołączali do nich pracownicy innych zakładów oraz mieszkańcy Szczecina.

Demonstranci przeszli do centrum miasta pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, chcąc rozmawiać z przedstawicielami władz partii. Ponieważ nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać w kierunku tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, ponad 100 zostało rannych. Ciała zabitych chowano po kryjomu w nocy, w pochówku u mogła uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

mzb/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL