Jak wyglądało życie towarzyskie i kulturalne w czasie rozkwitu Centralnego Okręgu Przemysłowego, jakie sporty uprawiano i w których kurortach wypoczywano - będzie się można dowiedzieć z wystawy, którą w Noc Muzeów pokaże Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
W tym roku przypada 80. rocznica powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP).
Zdaniem kuratorki ekspozycji Anety Garanty lata międzywojenne kojarzone są głównie z udaną reformą walutową, budową Centralnego Okręgu Przemysłowego i portu w Gdyni. Ale, jak zauważyła, był to okres nie tylko wytężonej pracy przy odbudowie kraju, ale także czas rozkwitu życia kulturalnego, towarzyskiego, rozwój sportu i turystyki.
„Za nurtem tychże przemian podążały także elity COP-owskich zakładów. Poza kontaktami zawodowymi i służbowymi chętnie nawiązywali prywatne relacje i mimo że osiedla przy zakładach były stosunkowo młode, integrowali się i realizowali wspólne inicjatywy” – oceniła Garanty.
Wystawa prezentująca różne formy spędzania wolnego czasu, życia towarzyskiego i kulturalnego w COP, pokazana głównie na przykładzie społeczności Stalowej Woli, odtworzy jednocześnie „nastrój i atmosferę końca lat 30. XX wieku”.
Kuratorka zapewniła, że zwiedzający ekspozycję będą mieli okazję „posmakować życia kulturalnego epoki, poznać gwiazdy kina, kabaretu, teatru oraz wybranych artystów dwudziestolecia”, a także dowiedzieć się, jakie sporty uprawiano, jak i gdzie rozwijała się wówczas turystyka, poznać modne wówczas polskie kurorty i uzdrowiska.
Wystawa pokaże, że szczególnym miejscem spotkań ówczesnych elit były kasyna zarówno urzędnicze, jak i wojskowe. „To tu, poza pracą bądź koszarami i domem rodzinnym, spędzano najwięcej czasu” – wyjawiła Garanty. Dodała, że na terenie COP-u istniało kilkanaście takich obiektów; były m.in. w Stalowej Woli, Pionkach, Dębie, Rzeszowie, Łańcucie, Mościcach i Lublinie.
Tam często odbywały się też różnego rodzaju bale. Jednemu z nich - balowi Zakładów Południowych, który odbył się w stalowowolskim kasynie, poświęcona została część ekspozycji.
Zwiedzający będą mogli np. zobaczyć zdjęcia i poznać informacje o osobach, które organizowały bal i w nim uczestniczyły; w zaaranżowanych pomieszczeniach przedwojennego kasyna widzowie poznają polskie rzemiosło artystyczne w modnym wówczas stylu art deco, w tym unikatowe akcesoria kasynowe i kuchenne.
Atrakcją wystawy będą też liczne stare fotografie, plakaty filmowe, muzyka z lat 30. oraz fragmenty archiwalnych filmów.
Zwiedzanie wystawy zamknie rok 1939 - zaproszenie na ostatni bal w stalowowolskim kasynie w dniu 26 sierpnia 1939 r. oraz terminarz przedstawień teatralnych, planowanych na wrzesień, które nie doszły już do skutku.
Uzupełnieniem ekspozycji we wnętrzach muzeum, poświęconej życiu towarzyskiemu w COP, będzie plenerowa wystawa fotograficzna „Centralny Okręg Przemysłowy w obiektywie przedwojennych reporterów” oraz wycieczka szlakiem COP w Stalowej Woli.
W Noc Muzeów stalowowolska placówka zaprasza ponadto na koncert wybitnego polskiego pianisty, kompozytora i aranżera Leszka Możdżera.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ itm/