Stalinizm

28.08.2018

Podlaskie: obchody upamiętniające Danutę Siedzikównę „Inkę”

W Białymstoku, Narewce i Gruszkach (Podlaskie) oddano we wtorek hołd sanitariuszce AK Danucie Siedzikównie „Ince”, w 72. rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. Rodzina „Inki” wywodziła się z tego regionu.

Pod pomnikiem Danuty Siedzikówny w Białymstoku, asyście służb mundurowych kwiaty złożył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wcześniej zrobili to równi przedstawiciele władz miasta; wieczorem hołd bohaterce ma oddać Młodzież Wszechpolska.

"Pamięć musimy oddać tym bohaterom, którzy walczyli z okupantem niemieckim, Sowietami, później z rodzimymi komunistami. Sprzeciwiali się temu, by nasz kraj zniewolić, żeby wprowadzić tutaj system komunistyczny" - powiedział dziennikarzom w Białymstoku wojewoda Paszkowski. Jego zdaniem, Danuta Siedzikówna +Inka+ i jej rodzina "symbolizują te tragiczne losy", które stały udziałem Polaków podczas II wojny światowej i bezpośrednio po niej.

Wojewoda, który brał udział również w uroczystościach w Narewce, podkreślił, że właśnie tam pamięć o "Ince" jest szczególnie kultywowana, zwłaszcza w środowisku leśników, bo leśnikiem był jej ojciec.

Obchody w Narewce zorganizowało Stowarzyszenie im. D. Siedzikówny "Inki" we współpracy z IPN, Lasami Państwowymi, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odbyła się msza św. w tamtejszym kościele Jana Chrzciciela i apel pamięci; złożono kwiaty pod pomnikiem "Inki", który znajduje się przy tym kościele.

Przed uroczystościami w Narewce delegacja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz nadleśnictw z Puszczy Białowieskiej złożyła kwiaty pod pomnikiem "Inki" w Gruszkach, koło siedziby Nadleśnictwa Browsk - poinformował PAP rzecznik białostockiej RDLP Jarosław Krawczyk. Niedaleko Gruszek jest miejscowość Guszczewina, na skraju Puszczy Białowieskiej, gdzie "Inka" się urodziła.

Przez wiele lat nie było wiadomo, gdzie spoczywają szczątki Danuty Siedzikówny i - rozstrzelanego razem z nią Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". Dzięki prowadzonym badaniom i identyfikacjom udało się je odnaleźć podczas prac prowadzonych w Gdańsku od 2014 r. w ramach projektu IPN ("Inka" została rozstrzelana w gdańskim więzieniu). 1 marca 2015 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia kolejnych not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar terroru komunistycznego, wśród zidentyfikowanych była także "Inka". Państwowy pogrzeb "Inki" i "Zagończyka" odbył się 28 sierpnia 2016 r.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka, Robert Fiłończuk

kow/ rof/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL