Walka o niepodległość 1914-1918

12.06.2018

Podsumowano dotychczasową realizację Programu Wieloletniego "Niepodległa"

Wiceminister kultury Jarosław Sellin (L) i dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski. Warszawa, 12.06.2018. Fot. PAP/P. Supernak Wiceminister kultury Jarosław Sellin (L) i dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski. Warszawa, 12.06.2018. Fot. PAP/P. Supernak

Ponad 300 wydarzeń zrealizowano, kolejnych 3000 jest planowanych - w tym Koncert Niepodległej na Stadionie Narodowym i dwudniowy Festiwal Niepodległej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Rządowy Program Wieloletni "Niepodległa", w ramach którego odbywają się obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, został uchwalony, jak przypomniał Sellin, nieco ponad rok temu.

Jak poinformował Jarosław Sellin, do tej pory w ramach Programu zrealizowano ponad 700 wydarzeń, w planach jest kolejne 3 tys. Zapowiedział, że w listopadzie w ramach obchodów odbędą się Koncert Niepodległej i Festiwal Niepodległej. Podczas koncertu na Stadionie Narodowym, który odbędzie się 10 listopada i będzie transmitowany przez Telewizję Publiczną i Polskie Radio, wystąpią polscy artyści z piosenkami "ilustrującymi ostatnie stulecie".

"Jest to program obliczony i realizowany kilka lat, od 2017 do 2021 roku. Obserwujemy już teraz ogromne zaangażowanie społeczne wokół realizacji tego programu. Wiele instytucji i organizatorów różnych wydarzeń patriotycznych, kulturalnych, sportowych chce współpracować (...) przy organizacji obchodów. Mówimy często nawet o niewielkich lokalnych instytucjach, takich jak biblioteki czy domy kultury, ale też olbrzymich instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych, które z logo +Niepodległa+ organizują swoje działania" - powiedział.

Zdaniem wiceministra stopień zaangażowania wokół obchodów oddaje kampania społeczna "Niepodległa dla wszystkich". "To pierwsza z trzech planowanych na ten rok dużych kampanii zasięgowych, pod wspólnym hasłem +Niepodległa dla wszystkich+, spajającym w ramach Programu Wieloletniego. Narracja spotu przygotowanego na tę odsłonę kampanii odnosi się do wywieszania flagi narodowej (...) jako najbardziej naturalnego i osobistego gestu przywiązania do ojczyzny" - powiedział.

"Na bohaterów tej kampanii wybraliśmy wybitnych polskich sportowców z różnych dyscyplin, również paraolimpijczyków. Sport jest dziedziną naturalnie związaną z dumą narodową, z emocjami patriotycznymi, a postaci prezentowane w kampanii z Adamem Małyszem na czele budzić mogą wyłącznie pozytywne emocje" - podkreślił.

"Wspólną identyfikacją wizualną obchodów jest oficjalne logo obchodów, to słowo +Niepodległa+ zaprojektowane przez znanego polskiego dizajnera marszałka Józefa Piłsudskiego. To słowo napisane przez niego osobiście w kilku listach, to słowo napisane jego charakterem pisma wybraliśmy jako logo tych obchodów. Jest ono traktowane jako dobro wspólne, jest udostępniane do odznaczenia różnych wydarzeń, projektów i materiałów związanych ze świętowaniem odzyskania niepodległości" - przypomniał.

Jak poinformował Sellin, do tej pory w ramach Programu zrealizowano ponad 700 wydarzeń, w planach jest kolejne 3 tys. Zapowiedział, że w listopadzie w ramach obchodów odbędą się Koncert Niepodległej i Festiwal Niepodległej.

Podczas koncertu na Stadionie Narodowym, który odbędzie się 10 listopada i będzie transmitowany przez Telewizję Publiczną i Polskie Radio, wystąpią polscy artyści z piosenkami "ilustrującymi ostatnie stulecie".

Jarosław Sellin: Planujemy zrealizowanie dwudniowego Festiwalu "Niepodległa" na stołecznym Krakowskim Przedmieściu, trwającego 10 i 11 listopada. Będzie to okazja to przedstawienia mieszkańcom i turystom stuletniego dorobku artystycznego, kulturowego, technicznego poprzez prezentację narodowych tradycji, potraw, muzyki, epokowych strojów, polskich filmów, narodowych pieśni i tańców.

"Planujemy też zrealizowanie dwudniowego Festiwalu +Niepodległa+ na Krakowskim Przedmieściu, trwającego 10 i 11 listopada. Będzie to okazja to przedstawienia mieszkańcom i turystom stuletniego dorobku artystycznego, kulturowego, technicznego poprzez prezentację narodowych tradycji, potraw, muzyki, epokowych strojów, polskich filmów, narodowych pieśni i tańców - w jednym miejscu, w centrum stolicy, na zasadzie spacerowej przez całe Krakowskie Przedmieście w różnych punktach tego salonu polskiej stolicy będzie się można z tymi różnymi prezentacjami zapoznawać. Będzie to wolne, niebiletowane przedsięwzięcie, w którym każdy będzie mógł uczestniczyć" - dodał.

Jak przypomniał Sellin obchody są realizowane na trzech poziomach: lokalnym, ogólnopolskim i zagranicznym. "Szczególnie cieszy nas szerokie zainteresowanie Programem na poziomie regionalnym. Zanim ruszył, zrobiliśmy badania na temat oczekiwań społecznych wobec obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Te badania pokazały nam jasno, że Polacy oczekują wydarzeń blisko własnego miejsca zamieszkania. (...) To się udało i w prawie każdym miasteczku Polacy mogą znaleźć jakieś wydarzenie dedykowane stuleciu" - powiedział.

Wśród realizowanych projektów ogólnopolskich Sellin wymienił m.in. wystawę "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie; uzupełnienie listy 100 Pomników Historii - do tej chwili m.in. o Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu i stadninę koni w Janowie Podlaskim; projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych "Historia w ożywionych obrazach"; realizację przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" Archiwum Historii Mówionej "100 100-latków na 100-lecie"; cykl koncertów symfonicznych "Powstało w wolnej Polsce" w Filharmonii Narodowej; stworzenie internetowego "Śpiewnika niepodległości" oraz wprowadzenie nowych, jubileuszowych "Polskich Paszportów".

W krakowskim Muzeum Narodowym planowana jest jeszcze m.in. wystawa "Niepodległa. Wokół myśli politycznej Józefa Piłsudskiego", na której zaprezentowanych zostanie ponad 350 obiektów przedstawiającyh główne idee, jakie stworzyły filozofię czynu Józefa Piłsudskiego (wernisaż 31 października) oraz wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie poświęcone malarstwu historycznemu Józefa Brandta (wernisaż 21 czerwca) i symbolom narodowym (październik).

W ramach programu zagranicznego łącznie w 21 krajach odbędzie się 200 wydarzeń kulturalnych i promujących polskie doświadczenia historyczne, a także przeprowadzone zostaną 74 przedsięwzięcia realizowane przez instytucje kultury z Polski razem z partnerami zagranicznymi. Zaplanowano np. monograficzną wystawę prac Romana Cieślewicza w Musee des Arts Decoratifs w Paryżu oraz polskie fokusy w hamburskiej Elbphilharmonie i na festiwalu Bridging Europe w Budapeszcie.

Sellin poinformował, że z dofinansowania obchodów stulecia odzyskania niepodległości skorzysta 218 instytucji, a łączna kwota wsparcia sięgnie 13 mln złotych. Na stronie niepodlegla.gov.pl w kalendarium zamieszczonych jest ponad 1000 wydarzeń, z których 400 dopiero się odbędzie, a 600 zostało już zakończonych.(PAP)

autorka: Martyna Olasz

oma/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL