Holokaust

09.03.2018

Pośmiertna nagroda za etyczne zachowanie dla E. Ringelbluma i członków grupy Oneg Szabat

Barbara Kirshenblatt-Gimblett (L), dyrektor programowy wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Marian Turski (P), wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Barbara Kirshenblatt-Gimblett (L), dyrektor programowy wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Marian Turski (P), wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Nagroda 2018 Awards for Ethical Leadership została przyznana przez organizację non-profit Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics (FASPE) z Nowego Jorku. Twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy zostali uhonorowani za „odwagę i zdolność przewidywania. To działający etycznie dokumentaliści ówczesnych czasów, ryzykujący życie, aby dostarczać raporty będące dokładnym i niezbitym dowodem katastrofalnych wydarzeń ich epoki”.

Nagroda została wręczona na ręce Mariana Turskiego, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, członka Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, a także Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Laudację wygłosiła Barbara Kirshenblatt-Gimblett, dyrektor programowy wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Uroczystość zbiegła się w czasie z 74. rocznicą odkrycia przez Niemców bunkra „Krysia” na warszawskiej Ochocie, w którym przez kilka miesięcy ukrywał się Emanuel Ringelblum z żoną Judytą, synem Urim i 35 innymi osobami. Bunkier „Krysia” został zdekonspirowany 7 marca 1944 r., a sam Emanuel Ringelblum został rozstrzelany najprawdopodobniej w dniu 10 marca 1944 r.

Dokumenty zebrane przez grupę Oneg Szabat w latach 1940-1943 nazywane Podziemnym Archiwum Getta Warszawy to wstrząsające świadectwo życia w getcie 300 tysięcy Żydów polskich. Składa się na nie ponad 35000 stron materiałów pisanych w językach: polskim, jidysz, hebrajskim, niemieckim. Znajdują się w nim relacje, dzienniki, pamiętniki, eseje, raporty, dokumenty urzędowe. Zdecydowana większość świadectw to wyblakłe, trudne do odczytania rękopisy, na których zapisano codzienność życia w getcie oraz jego Zagładę. W 1999 r. Archiwum zostało wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”.

Źródło: ŻIH

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL