Auschwitz

11.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

Powroty do życia wiodącym tematem uroczystości wyzwolenia Auschwitz

Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Powroty ocalonych więźniów do normalnego życia będą wiodącym tematem obchodów 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia przyszłego roku - podało w piątek Muzeum Auschwitz.

„Pamiętając o wszystkich ofiarach, w sposób szczególny podczas nadchodzącej rocznicy będziemy chcieli wspomnieć ludzi, którzy mimo ogromnej traumy podjęli próbę powrócenia do normalnego życia” – podkreślił dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński.

Jak mówił Cywiński ocalali z Auschwitz po wyzwoleniu musieli odtworzyć warunki normalnego życia. „Jedni wracali do rodzin i do zrujnowanych miast, takich jak zniszczona przez Niemców Warszawa. Niektórzy przechodzili przez, a nawet ginęli w stalinowskich katowniach. Inni próbowali odtworzyć normalne życie po piekle Zagłady, tworzyli m.in. nowe państwo Izrael” – powiedział.

Jak podało biuro prasowe Muzeum główne uroczystości odbędą się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Rozpoczną się o godz. 12.30 w budynku tzw. „Sauny”. Od grudnia 1943 r. w tym miejscu przyjmowani byli więźniowie do obozu. Półtorej godziny później uczestnicy zmówią modlitwę i oddadzą hołd przy pomniku ofiar.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ostatnich latach corocznie odwiedza je 1,5 miliona osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. (PAP)

szf/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL