Stalinizm

10.07.2019

Powstaje „Literacki przewodnik po Nowej Hucie”

Kraków 1953. Budowa kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. For. PAP/Wdowiński. Dokładny miesiąc i dzień wydarzenia nieustalone Kraków 1953. Budowa kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. For. PAP/Wdowiński. Dokładny miesiąc i dzień wydarzenia nieustalone

Cytaty z książek najbardziej znanych pisarzy znajdą się w „Literackim przewodniku po Nowej Hucie”, który będzie miał premierę 14 grudnia w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.

Publikacja powstaje w związku obchodami 70-lecia Nowej Huty, sztandarowej dzielnicy PRL. Książka pokaże, że o Nowej Hucie i o terenach, gdzie powstała, pisali najwięksi polscy pisarze na przestrzeni epok. Nad książką pracuje Anna Grochowska, autorka monografii Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie.

Jak poinformował w środę PAP Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury im. Cypriana Karola Norwida – wydawcy książki – „publikacja zabierze czytelnika w podróż po miejscach znajdujących się na terenie dzisiejszej Nowej Huty. Będą to zarówno przestrzenie znane, jak i nieoczywiste. Wszystkie zostały opisane przez polskich pisarzy w różnych okresach: od czasów odległych, na długo przed powstaniem tej dzielnicy Krakowa, aż po czasy współczesne”

CZYTAJ TAKŻE

Zgodnie z zapowiedziami, czytelnicy poznają główne założenia urbanistyczne dzielnicy, „wejdą" do bloków, na klatki schodowe, do mieszkań, na bazary, do domów handlowych.

Literacki przewodnik ma być okraszony cytatami z dzieł literatury polskiej, w których pojawia się przestrzeń Nowej Huty. Będą to fragmenty prozy, poezji, dramatu, reportażu, dzienników, listów. „Ta gatunkowa różnorodność sprawia, że każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie – od miłośnika poezji po fana literatury fantasy” – ocenił Klaś.

Przed premierą książki planowane są dwa spacery literackie po Nowej Hucie – pierwszy odbędzie się 13 lipca. Uczestnicy spaceru zatytułowanego „Miasto dobrego losu? Literacka Nowa Huta od socrealizmu do odwilży” sprawdzą, w jaki sposób pisarze stworzyli mit pierwszego socjalistycznego miasta w Polsce, by przed nadejściem odwilży wywołać w Nowej Hucie skandal poetycki. Początek spaceru na placu Przy Poczc

Drugi spacer, zaplanowany na 22 września, zatytułowany będzie „Kobiety do piór! Literatura kobiet w Nowej Hucie”. Uczestnicy przemierzą Nową Hutę ścieżkami pisarek i bohaterek. „Będzie się można przekonać, że Nowa Huta jest kobietą, wszak od początku jej istnienia to kobiety tworzyły ją symultanicznie z cegły i liter, +z żelaza i świadomości+, jak pisała Szymborska” – wyjaśnił Klaś. Spacer rozpocznie się przy kopcu Wandy.

CZYTAJ TAKŻE

Udział w spacerach jest bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL