Polskie Państwo Podziemne

27.09.2012 aktualizacja 14.07.2016

Poznań: obchody 73. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Apelem Pamięci uczczono w czwartek w Poznaniu 73. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. „Tworząc podziemne państwo Polacy wierzyli w odrodzenie Polski i zwycięstwo" – powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Uroczystości zorganizowano pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu.

Wicemarszałek podkreślił wielkopolski wkład w tworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. „W Wielkopolsce rodziła się koncepcja cywilnych struktur podziemnego państwa. Jako pierwszy - urząd delegata rządu na kraj objął wieloletni prezydent miasta Poznania Cyryl Ratajski. Wielkopolanie, a wśród nich powstańcy wielkopolscy po raz kolejny udowodnili, że potrafią zarówno dzielnie walczyć, ale także potrafią się organizować” – powiedział.

Cyryl Ratajski, jako prezydent miasta, został internowany we wrześniu 1939 r. Po wysiedleniu z Poznania do Generalnego Gubernatorstwa w 1940 r. podjął działalność konspiracyjną. Posługiwał się m.in. pseudonimem "Profesor". W grudniu 1940 roku został mianowany przez władze emigracyjne na stanowisko Delegata Rządu na Kraj i wraz z gen. Grotem-Roweckim współtworzył podziemne państwo.

27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, wyjątkowej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Działało ono w latach 1939-1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne wypełniało wszystkie obowiązujące go funkcje: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą.

Dla uczczenia pamięci twórców tego dzieła powstał w Poznaniu pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Jego odsłonięcie miało miejsce 26 września 2007 roku, w 68. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. (PAP)

kpr/ ls/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL