Polacy na frontach II wojny światowej

17.04.2015 aktualizacja 14.07.2016

Premier w weekend w Bolonii na obchodach wyzwolenia miasta przez armię Andersa

Premier Ewa Kopacz w sobotę i niedzielę weźmie udział w Bolonii w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia miasta przez 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa. Premier spotka się z kombatantami, będzie też uczestniczyć w uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym.

"Wojska polskie wzięły udział w walkach o Bolonię, o Monte Cassino. Nasi żołnierze przeszli daleką drogę i przyczynili się do tego, że ta część Włoch została wyzwolona. Polski cmentarz wojskowy w Bolonii został bardzo pięknie odnowiony. Bardzo dobrze, że premier tam będzie, bo to jest ważne nie tylko dla kombatantów, ale także dla społeczności włoskiej, żeby mogli zobaczyć, jak to miejsce jest dla nas ważne" - powiedziała PAP rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Premier Kopacz udaje się do Włoch w piątek po południu. Uroczystości z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Bolonii oraz zakończenia walk 2. Korpusu Polskiego we Włoszech rozpoczną się w sobotę w południe na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii. Odprawiona zostanie msza św. Zaplanowano także modlitwę ekumeniczną, apel poległych oraz przemówienia; głos zabierze m.in. premier Kopacz.

Następnie szefowa rządu weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt Jana Pawła II na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii. Po południu Kopacz wraz z kombatantami złoży kwiaty na grobie dowódcy 15. Pułku Ułanów Poznańskich ppłk Zbigniewa Kiedacza.

W niedzielę premier weźmie udział w uroczystości przy tablicy upamiętniającej wejście 2. Korpusu Polskiego do Imoli.

W uroczystościach poza premier Ewą Kopacz wezmą udział kombatanci, córka dowódcy 2 Korpusu Polskiego Anna Maria Anders, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, a także lokalne włoskie władze. "Premier spotka się z kombatantami. Nie będzie spotkań politycznych; to podróż związana z historią, ze wspieraniem kombatantów, z przywracaniem historii" - mówiła rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

W uroczystościach poza szefową rządu wezmą udział kombatanci, córka dowódcy 2 Korpusu Polskiego Anna Maria Anders, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, a także lokalne włoskie władze, w tym burmistrz Bolonii Virginio Merola.

"Premier spotka się z kombatantami. Nie będzie spotkań politycznych; to podróż związana z historią, ze wspieraniem kombatantów, z przywracaniem historii" - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Rzeczniczka rządu zwróciła przy tym uwagę, że w wielu miejscowościach wokół Bolonii znajdują się tablice upamiętniające polskich żołnierzy. "Przygotowany jest także pomnik niedźwiedzia Wojtka, który także +walczył+ w armii gen. Andersa, przeszedł do historii i zostanie także uhonorowany" - dodała.

Wojtek - syryjski niedźwiedź brunatny - w kwietniu 1942 r. został przygarnięty przez żołnierzy Armii Andersa na terenie obecnego Iranu. Wojtek został wpisany na listę personelu 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2 KP. Z żołnierzami, najpierw w stopniu szeregowca, a potem kaprala, przeszedł szlak bojowy od Iranu, przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt i Włochy. Po demobilizacji oddziału trafił z żołnierzami gen. Andersa do Szkocji; w 1947 r. oddano go ogrodu zoologicznego w Edynburgu. Tam też, w 1963 r., zakończył swój żywot.

W niedzielę, bezpośrednio z Włoch premier Kopacz uda się do Czech, gdzie w poniedziałek w Pradze odbędą się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe.

Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii-San Lazzaro di Savena jest największym spośród czterech polskich cmentarzy we Włoszech. Spoczywa tam 1432 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego poległych w walkach na Linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim i w bitwie o Bolonię.

Cmentarz powstał z inicjatywy gen. Władysława Andersa, dowódcy 2 Korpusu Polskiego. Prace nad budową Polskiego Cmentarza Wojennego trwały od 1 lipca 1946 roku do 15 grudnia 1946. Cmentarz został wybudowany przez żołnierzy 10. Batalionu Saperów przy pomocy włoskich kamieniarzy. Autorem projektu architektonicznego cmentarza jest ppor. inż. arch. Zygmunt Majerski, natomiast elementy dekoracyjne zostały wykonane przez architekta i rzeźbiarza Michała Paszyna. Cmentarz poświęcono 12 października 1946 roku.

Bitwa o Bolonię rozpoczęła się 9 kwietnia 1945 roku; trwała do 21 kwietnia. Była to jedna z ostatnich bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim. W walkach brali udział żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

Przełamanie frontu pod Bolonią i wyzwolenie miasta miało decydujące znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim. 21 kwietnia 9. Batalion Strzelców Karpackich wkroczył jako pierwszy do Bolonii i zawiesił nad miastem polską flagę. Kilka godzin później do miasta dotarły oddziały alianckie.

Oddziały 2. Korpusu Polskiego były owacyjnie witane przez ludność. 9. Batalion Strzelców Karpackich uzyskał miano "bolońskiego", a 17 dowódców otrzymało honorowe obywatelstwo miasta. Senat Bolonii wręczył polskim żołnierzom 215 specjalnie wybitych pamiątkowych medali. W bitwie bolońskiej zginęło 300 polskich żołnierzy, a 600 zostało rannych. (PAP)

mzk/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL