Solidarność

04.04.2017

Prezydent Białegostoku poparł pomysł nadania placowi w centrum imienia NZS

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Fot. PAP/A. Reszko Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Fot. PAP/A. Reszko

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poparł pomysł zmiany nazwy placu w centrum miasta - z Placu Uniwersyteckiego, na Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Z taką propozycją zwrócili się niedawno do władz byli działacze białostockiego NZS. Sprawą zajmą się radni.

Jak poinformował we wtorkowym komunikacie Departament Komunikacji Społecznej magistratu, prezydent Tadeusz Truskolaski przygotował i podpisał projekt stosownej uchwały, który został skierowany do biura rady miasta.

O zmianę nazwy zaapelowali pod koniec marca dawni działacze NZS; przypominali historyczne związki tego miejsca z działalnością organizacji w latach 80. i 90. ub. wieku.

"Za swoją działalność wielu białostockich działaczy zapłaciło represjami, aresztowaniami, a nawet więzieniem. Wystarczy przypomnieć tzw. Proces 21, w którym siedmioro oskarżonych otrzymało wyroki pozbawienia wolności" - przypomniał prezydent Truskolaski cytowany w komunikacie.

"Myślę, że należy się tej organizacji i ludziom ją tworzącym upamiętnienie. Nadanie nazwy organizacji placowi przed budynkiem Uniwersytetu w Białymstoku będzie, moim zdaniem, formą najwłaściwszą" - dodał Truskolaski.

Jak przypominali już wcześniej działacze NZS, w tym miejscu, przed budynkiem dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR (obecnie mieszczą się tam wydziały filologiczne uniwersytetu) 25 maja 1981 r. odbyły się pierwsze w historii miasta pikiety w obronie więźniów politycznych PRL.

W styczniu 1990 roku, w wyniku dwudniowej okupacji gmachu przez studentów podpisano porozumienie o przekazaniu siedziby KW PZPR na potrzeby Filii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie samodzielnego Uniwersytetu w Białymstoku.

Przedstawiając swój pomysł zmiany nazwy placu działacze NZS zwracali uwagę, że w planach uniwersytetu jest sprzedaż budynku po PZPR i przenosiny do kampusu, który znajduje się w innym miejscu. Jak mówili, w związku z tym sens Placu Uniwersyteckiego w miejscu, gdzie nie ma uniwersytetu, jest "taki sobie".

Wcześniej pomysł zmiany nazwy poparł przewodniczący Rady Miasta Białystok Mariusz Gromko (PiS). Klub Prawa i Sprawiedliwości ma w radzie samodzielną większość. Niedawno Gromko mówił PAP, że zamierza poprzeć inicjatywę i namawiać będzie do tego innych radnych PiS.

Na placu ma stanąć w przyszłości pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rada miasta, z inicjatywy i głosami klubu PiS, kilka tygodni temu podjęła intencyjną uchwałę w tej sprawie. (PAP)

rof/ swi/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL