Polska po 1989 roku

21.02.2019

Prezydent: cały czas dążymy do zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce

Cały czas dążymy do zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Wsparcie dla tych zabiegów wyraziła podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Prezydenci Polski i Litwy zostali spytani podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie o starania podejmowane w celu zwiększenia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w regionie Europy Środkowej.

"Cały czas dążymy do tego, aby tą obecność zwiększyć" - zapewnił Andrzej Duda. Przypomniał, że w tej sprawie prowadził rozmowy m.in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie oraz wiceprezydentem Mike'em Pence'm podczas zakończonej w ubiegłym tygodniu konferencji bliskowschodniej.

Prezydent przypomniał też, że obecnie w Polsce przebywa ok. 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Zauważył, że ich obecność to inwestycja zarówno w bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, jak i Europy.

"Wierzę w to, że w najbliższych miesiącach będziemy mogli usłyszeć decyzje jaką podejmą władze USA (...) Mam nadzieję, że będzie to oznaczało zwiększenie obecności amerykańskiej w naszej części Europy" - podkreślił Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że zwiększeniu ulegnie zarówno liczba żołnierzy, jak i infrastruktury obronnej.

Prezydent Grybauskaite podkreśliła, że obecność wojsk USA w regionie Europy Środkowej leży i w interesie Polski, i Litwy. "Wspieramy dążenia Polski do posiadania na swoim terenie jak największego amerykańskiego kontyngentu" - oświadczyła.(PAP)

autor: Maciej Zubel, Mateusz Roszak

zub/ mro/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL