Powołanie Głównego Urzędu Miar przed 100-laty stanowiło nie tylko ważne przedsięwzięcie administracyjne, ale też akt państwowotwórczy - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników poniedziałkowej konferencji z okazji 100-lecia utworzenia GUM.
Jak przypomniał Andrzej Duda w liście, odczytanym przez szefową Kancelarii Prezydenta RP Halinę Szymańską, 100-lat temu, 1 kwietnia 1919 r., na mocy dekretu o miarach, podpisanego dwa miesiące wcześniej przez naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, powołany został Główny Urząd Miar.
Dekret ten był jednym z najwcześniejszych aktów prawnych odrodzonej Rzeczpospolitej, a odrodzony urząd - jedną z pierwszych instytucji administracji państwowej niepodległej Polski. "Nie była to kwestia przypadku" - przypomniał Andrzej Duda
"Powołanie GUM przed 100-laty stanowiło nie tylko ważne przedsięwzięcie administracyjne, ale także akt państwowotwórczy. Kiedy bowiem nasi przodkowie odzyskali własne państwo, stanęli jednocześnie przed wyzwaniem scalenia kraju z trzech zaborów. Nie wystarczyło wolność wywalczyć, trzeba ją było również zagospodarować" - podkreślił Duda.
Prezydent zaznaczył, że ujednolicenie miar, ich standaryzacja i kodyfikacja były zadaniami o podstawowym znaczeniu. "Pracownicy GUM na czele z jego twórcą i wieloletnim dyrektorem Zdzisławem Rauszerem - potrafili tej odpowiedzialności podołać, a nawet działać prekursorsko, czego świadectwem była ustawa o rachubie czasu, pierwsza tego typu na świecie" - zaznaczył Andrzej Duda.
Zwrócił uwagę, że dzisiaj mamy świadomość, jak doniosłe jest znaczenie metrologii dla rozwoju cywilizacyjnego i funkcjonowanie nowoczesnego państwa. "Metrologia stawia ważne pytania o horyzonty rozwoju. Nie da się wyobrazić sobie dziejów ludzkiej cywilizacji, historii relacji społecznych i historii w ogóle (...) bez różnego rodzaju jednostek miar" - wskazał.
Mówiąc o znaczeniu GUM w rozwoju naszej państwowości wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podkreślił podczas konferencji, że "nie ma suwerennego państwa polskiego bez pewności, dokładnych pomiarów czasu, masy, objętości, energii elektrycznej, wody, gazu, paliw płynnych czy energii cieplnej". Zdaniem Ociepy w dobie gwałtownego rozwoju technologii "wypełnienie misji, którą pełni GUM" jest możliwe jedynie przy współpracy ze światem biznesu i nauki.
Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej pełniący obowiązki prezesa GUM Maciej Dobieszewski, rodzaj wyzwań, stojących przez GUM wynika z tego, jak zmienia się i jaką rolę odgrywa metrologia (nauka dotycząca sposobów dokonywania pomiarów oraz zasad interpretacji uzyskanych wyników - PAP).
"Metrologia 100 lat temu miała przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo techniczne jednolitości obrotu gospodarczego. Natomiast w dzisiejszych czasach to jest w coraz większym stopniu jeden z motorów postępu technologicznego i innowacji" - mówił. Zaznaczył, że technologie pomiarowe stosowane są "u podstaw prawie wszystkich dziedzin życia społecznego i gospodarczego: od bezpieczeństwa żywności, po technologie satelitarne". Wyzywaniem dla instytucji, jak wskazał, jest, by "stawać się pionierem postępu technologicznego i innowacji, transferu tych technologii, wspieranie polskiego przemysłu".
Zwrócił uwagę na projekt budowy kampusu laboratoriów GUM w Kielcach. "W zeszłym roku podpisaliśmy umowę na finansowanie tego przedsięwzięcia, jego pierwszego etapu. Liczymy, że budowa tego kampusu umożliwi rozwój i będzie przepustką dla instytucji do pierwszej ligi" - podkreślił.
Główny Urząd Miar to rządowa instytucja zajmująca się m.in. budową, utrzymywaniem i modernizacją państwowych wzorców jednostek miar, zatwierdzaniem typów przyrządów pomiarowych na podstawie wyników przeprowadzonych badań, udzielaniem i cofaniem - w drodze decyzji - upoważnień do legalizacji pierwotnej lub legalizacji ponownej określonych rodzajów przyrządów pomiarowych.(PAP)
autor: Magdalena Jarco, Michał Boroń
maja/ mick/ amac/