Prezydent Andrzej Duda weźmie w środę i czwartek w stolicy Słowenii Lublanie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. Podczas szczytu, na którym obecny będzie też prezydent Niemiec, ma zostać powołany m.in. fundusz Trójmorza - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
"To kolejny już, czwarty szczyt na poziomie prezydentów; pierwszy, w którym będzie uczestniczył prezydent Niemiec. Niemcy podwyższają rangę swojej obecności jako kraj partnerski Inicjatywy Trójmorza, na tym szczycie będzie zatem obecny także prezydent Frank-Walter Steinmeier" - poinformował szef gabinetu prezydenta na poniedziałkowym briefingu prasowym.
Jak zaznaczył, będzie to okazja do przedyskutowania celów Trójmorza, a także - w kontekście w wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego - przyszłości polityki europejskiej, w tym kwestii obsady stanowisk w unijnych instytucjach.
Szczerski poinformował, że podczas szczytu w Lublanie oficjalnie zostaną ustanowione trzy instrumenty Inicjatywy Trójmorza, "które dopełnią spotkania prezydentów". Po pierwsze - mówił prezydencki minister - planowane jest powołanie funduszu Trójmorza.
Po drugie powołane zostanie stałe forum biznesu państw Trójmorza wraz z siecią izb przemysłowo-handlowych. Po trzecie - poinformował Szczerski - zostanie zainicjowany okresowym przegląd infrastrukturalny Trójmorza, "czyli dokument, który będzie cyklicznie pokazywał postęp w realizacji projektów kluczowych Trójmorza". "Dążymy do uspójnienia polityk infrastrukturalnych, we współpracy z rządami państw Trójmorza" - dodał prezydencki minister.
Wyraził nadzieję, że "od szczytu w Lublanie Inicjatywa Trójmorza będzie już w pełni dojrzałą, w pełni funkcjonującą, bardzo szybko rozwijającą się polityczną inicjatywą ramach UE, nastawioną także na relacje euroatlantyckie".
Inicjatywa Trójmorza to zapoczątkowana w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji platforma współpracy prezydentów 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.
Członkami Inicjatywy Trójmorza są Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Dwa lata temu w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump.
W ubiegłym roku szczyt Trójmorza odbył się w Bukareszcie; bezpośrednio po nim prezydent Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem USA. Również w tym roku prezydent Duda złoży wizytę w Białym Domu kilka dni po szczycie Inicjatywy Trójmorza.
Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że taka sekwencja wizyt zagranicznych Andrzeja Dudy nie jest przypadkowa i wynika z zainteresowania Stanów Zjednoczonych Inicjatywą Trójmorza oraz sprawami Europy Środkowo-Wschodniej.(PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ mok/