Polska po 1989 roku

19.03.2019

Prezydent: modernizacja polskiej armii to nasze wielkie zadanie

Modernizacja polskiej armii to nasze wielkie zadanie; chciałbym żebyśmy byli w stanie w jak największym stopniu realizować zakupy nowoczesnego uzbrojenia w Polsce - nie zawsze się to udaje - mówił we wtorek w Grodzisku Wielkopolskim prezydent Andrzej Duda

W trakcie spotkania z mieszkańcami powiatu grodziskiego prezydent przypominał wkład Wielkopolan i mieszkańców ziemi grodziskiej w obronę polskości i ich udział w walce o niepodległe państwo. "To tutaj, w Wielkopolsce narodziła się nasza polskość, nasza kultura i tradycja" - mówił Andrzej Duda.

"Dzisiaj jesteśmy częścią Unii Europejskiej, (...) jesteśmy także częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. My jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim, ale na szczęście od kilku lat wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego są także i w naszym kraju - wzmacniając i dodatkowo zapewniając nam bezpieczeństwo" – powiedział.

Przypomniał, że to w Wielkopolsce stacjonuje część samolotów F-16, stanowiących element najnowocześniejszego uzbrojenia polskiej armii. "Modernizacja polskiej armii to jest nasze wielkie zadanie. Dziękuję za to, że przyjmujecie to spokojnie, że miliardy i miliony złotych muszą być na to zadanie wydane" – mówił prezydent.

"Chciałbym, żebyśmy byli w stanie w jak największym stopniu te zakupy nowoczesnego uzbrojenia i wyposażenia dla naszej armii realizować w Polsce. Niestety nie zawsze się to udaje - to też efekt wielu lat i dziesięcioleci zapóźnienia technologicznego, przemysłowego, które mamy przez to, że przez 50 lat byliśmy za żelazną kurtyną. Chcę bardzo mocno powiedzieć: to nie była nasza wina. Taka była kolej dziejów, takie były nasze losy. Udało nam się stamtąd wyjść – także dzięki naszej niezłomności" – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że obecnie naszym zadaniem, także wobec Europy, jest doprowadzenie państwa do takiego poziomu rozwoju jaki jest na zachodzie kontynentu. "Odbudować przemysł, odbudować gospodarkę, odbudować pomyślność i zasobność polskiego społeczeństwa - to wielkie zadanie, które cały czas jest realizowane. Chciałbym także, żeby cały czas była wytrwale realizowana polityka wsparcia dla rodziny" - mówił.

"To nieważne, że tutaj, w Wielkopolsce, wielu ludziom żyje się dobrze i żyje się w miarę zamożnie - chciałbym, żeby żyło się jeszcze lepiej, ale państwo oprócz tego ma obowiązek wspierania rodziny. Zwłaszcza tej rodziny, która ma dzieci, a w związku z tym daje temu państwu przyszłość. Dzieci są nasza przyszłością i państwo musi to rozumieć i musi o nie dbać. Cieszę się, że od trzech lat wreszcie w sposób aktywny jest realizowana taka polityka" – dodał Andrzej Duda.

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan witał prezydenta "w mieście, które od 715 lat tworzy historię własną i regionu, aktywnie uczestnicząc w rozwoju państwa polskiego; w mieście, które słynie z wody o niezwykłych walorach smakowych, niepowtarzalnego w stylu i smaku piwa, Grodziskiej Orkiestry Dętej i Zespołu Tańca Ludowego Cybinka-Grodzisk".

Dodał, że Grodzisk Wielkopolski to również "miasto zacnych postaci, wielkich patriotów i wspaniałych autorytetów; miasto, gdzie historia i najpiękniejsze polskie tradycje przeplatają się z nowoczesnością".

"Odważnie patrząc w przyszłość, z sukcesami realizując szereg inwestycji, pamiętamy o naszych przodkach, którzy własną krwią i heroiczną pracą wykuwali swój i nasz los, prowadząc to miasto ku jego dzisiejszej świetności. Ziemia, na której o polskość z pruskim zaborcą walczył Michał Drzymała, skąd ppłk Józef Skrzydlewski poprowadził do zwycięskiej walki powstańców wielkopolskich, zasługuje na szczególną troskę, zaangażowanie i szacunek, które przez całe wieki okazywali jej kolejni właściciele i zarządcy" – mówił burmistrz.

W trakcie wtorkowej wizyty w Wielkopolsce prezydent Andrzej Duda odwiedza także Wolsztyn. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny, Mateusz Roszak

rpo/ mro/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL