Integracja to budowanie dobrych relacji z sąsiadami, przełamywanie złej historii, pojednanie ponad trudną historią - podkreślił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w Gdańsku panel "Integracja europejska. Lekcja wyciągnięta z II wojny światowej i jej współczesne znaczenie".
"Dla Polaków doświadczenie II wojny światowej to nie tylko doświadczenie dramatycznych strat, ale również pozbawienia możliwości korzystania w pełni ze zwycięstwa, w którym w sensie militarnym mieliśmy istotny udział" - powiedział Komorowski.
Zaznaczył, że dla Polaków zakończenie II wojny światowej "oznaczało zakończenie okupacji niemieckiej, głębokie przesunięcie na zachód granic państwa, a jednocześnie funkcjonowanie po złej stronie +żelaznej kurtyny+". "Dla nas było ważne, by w momencie móc nadgonić stracony czas i razem z przełomem 1989 roku ożyły nadzieje na uzyskania tego, co było udziałem liczącej się części krajów Europy Zachodniej - szansy na uczestniczenie w integracji europejskiej" - podkreślił Komorowski.
Prezydent przypomniał, że w Polsce, jeszcze w warunkach państwa niedemokratycznego, uruchomione zostały procesy, które wcześniej zachodziły w Europie Zachodniej. "Tak, jak u fundamentów integracji europejskiej legł proces pojednania francusko-niemieckiego, ponad bolesną historią, to w Polsce (...) uruchomione zostały procesy pojednania polsko-niemieckiego, które swoją pełnię uzyskały po przełomie 1989 roku" - mówił Komorowski.
"Marzenia o integracji, rozumianej również jako budowanie dobrych relacji z sąsiadami, przełamywanie złej historii, pojednanie ponad trudną historią były do pewnego stopnia udziałem nas wszystkich i mogą być udziałem nas wszystkich" - stwierdził prezydent. Jak dodał, takie procesy mogą łatwiej zachodzić w warunkach wolnych społeczeństw.
Komorowski zwrócił uwagę, że Gdańsk, gdzie odbywa się międzynarodowa konferencja w rocznicę zakończenia II wojny światowej, ma dla Polski i dla Europy istotne znaczenie, ponieważ "tu zaczęła się II wojna światowa". "Gdańsk dla Polski i Polaków to także miejsce, gdzie nie tylko po koszmarze II wojny światowej, ale i bolesnych doświadczeniach okresu powojennego (...), gdzie żelazna kurtyna została mocno nadwyrężona poprzez fakt powstania polskiej Solidarności" - przypomniał prezydent.
"Dla nas Gdańsk i tradycja polskiej Solidarności to początek polskiej drogi poprzez wolność" - dodał prezydent.
Panel polityczny pt. "Integracja europejska. Lekcja wyciągnięta z II wojny światowej i jej współczesne znaczenie" to element międzynarodowej konferencji historycznej w Europejskim Centrum Solidarności z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. (PAP)
ajg/ eaw/ woj/